Ознака: светска банка

Светска банка останува да ги следи приоритетите на Владата

На денешната 21-ва седница на Владата беше презентирано портфолиото на Светска банка за Македонија за тековниот период, како и за наредната фаза на соработката...

Светска банка: До крајот на март 700 милиони долари за Украина

Претседателот на Светската банка, Дејвид Малпас му соопшти на претседателот на Украина, Володимир Зеленски дека оваа меѓународна финансиска институција работи на кредитни програми во...

Светска банка ја суспендира помошта за Судан по државниот удар

Светската банка ја суспендираше помошта за Судан, откако во понеделникот беше извршен државен удар во таа земја. Земјата, по изолацијата од меѓународните системи за финансирање...

Со пари од кредитот од Светска банка ќе се делат бонуси...

На денешната седница, Владата ја разгледа и усвои Информацијата за потреба од реструктуирање на Проектот за итно справување со ковид-19, односно на заемот од...

Бектеши: Опозицијата да не го блокира заемот од Светска банка

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска побара од пратениците што поскоро да го усвојат Законот за задолжување во Светска банка и ја повика опозицијата...

Влада: Светска банка нотира дека владините мерки ги ублажија ефектите од...

Владините мерки за поддршка на реалниот сектор, како и заложбите за помош на најранливите категории во услови на здравствено-економска криза со фокус на идните...

Светска банка: Мерките на Народната банка ги ублажија ефектите од кризата

Состанок Ангеловска-Бежоска – Паолучи Од исклучително значење за македонската економија се вложувањата на Народната банка во одржувањето на финансиската стабилност. Ова се согледува и во...

Светската банка одобри 12 милијарди долари за земјите во развој за...

Светската банка одобри план за помош од 12 милијарди американски долари за да им се овозможи на земјите во развој брз пристап до вакцините...

Светска банка го поддржа предлог-проектот за справување со ковид-19

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска одржа работен состанок со експертите од Светска банка, на кој ги образложи сите аспекти од проектот за подобрување...

Светска банка: Западен Балкан ќе потоне во рецесија, најдобро ќе помине...

Земјите од Западен Балкан ќе бидат погодени, како и остатокот од светот, од последиците на пандемијата на коронавирус, па и тие ќе паднат во...