Ознака: светска банка

Глобалната економија годинава би можела да падне во рецесија, тврдат од...

Светската банка денеска ги намали прогнозите за раст за 2023 година на ниво кое е на работ на рецесија за многу земји, наведувајќи го...

Поминаа законите се задолжување на државата кај ММФ и Светската банка

Собранието попладнево ги донесе законите за задолжување на земјава кај Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) со кредитна линија за претпазливост и ликвидност и за задолжување...

Светската банка прогнозира 11-процентен пад на цените на енергенсите за наредната...

Светската банка соопшти дека очекува цените на енергенсите идната година да паднат за 11 проценти, по 60-процентниот раст годинава по руската инвазија на Украина, со...

Светска банка: Растот на БДП во Западен Балкан забавува, инфлацијата е...

Земјите од Западен Балкан оваа година би можеле да постигнат раст на БДП до четири отсто, но им се заканува растот на цените на...

Поточен термин е банкрот отколку стагфлација

Повод: Најновиот есенски eкономски извештај на Светската банка Предупредувањата од оваа светска финансиска институција во последниот извештај одат дотаму што се предупредува на можноста нашата...

Обновата на Украина може да чини 350 милијарди евра, штетата е...

Според извештај на Светската банка Руската инвазија врз Украина до 1 јуни предизвика директна штета поголема од 97 милијарди долари. Но, обновата на земјата може...

Светска банка ја ревидира проекцијата за растот на македонската економија

Светска банка предвидува раст на бруто домашниот производ на Македонија од 2,7 проценти годинава и 3,1 отсто во 2023 година. Светска банка, во јунскиот извештај...

Македонија да се фокусира на градење отпорност и поддршка на растот...

Шесте земји од регионот на Западен Балкан се соочуваат со нови економски предизвици, и покрај закрепнувањето од рецесијата предизвикана од пандемијата на ковид-19, се...

Бесими: Владата на среден рок останува посветена на структурните реформи, забрзан...

Мерките и политиките што ги спроведува земјата за справување со енергетската и ценовната криза, можностите и потребите за поддршка во реализација на тие мерки,...

Светска банка: Војната предизвикува најголема економска штета во Источна Европа и...

Светската банка ја намали прогнозата за глобалниот економски раст поради војната во Украина. Претседателот на Советот на министри Дејвид Малпас објави дека банката ја намалила...