Ознака: свети Кирил и Методиј

Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ од Битола освои...

Меѓународна соработка Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ од Битола освои осум награди за најдобар индивидуален пристап во соодветна категорија на светскиот детски ликовен...

Честитка од Џафери по повод 24 Мај – Денот на Свети...

Претседателот на Собранието Талат Џафери упати честитка по повод денешниот празник – 24 Мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј, искажувајќи...

Ковачевски: Со особена грижа и верност ги чуваме заветите на Светите...

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски по повод 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј, испрати телеграма со честитки до Македонската...

Бугарскиот премиер Петков заминува во посета на Ватикан и Италија

Бугарскиот премиер Кирил Петков заминува во посета на Ватикан и Италија, соопшти прес-службата на бугарската Влада. Посетата е по повод Денот на Светите браќа Кирил...

Отворено 40-то јубилејно издание на „Малиот битолски Монмартр“

Традиционално, како и во изминатите 39 години, во неделата пред просториите на детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ во Битола, свечено беше отворено...

Денот на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј одбележан во Рим

Во чест на Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј, 24 Мај, денеска во базиликата Сан Клементе во Рим, делегации на Македонија и...

Пендаровски: Да не дозволиме да нѐ обземат стравот и малодушноста, да...

Претседателот Стево Пендаровски, упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај, Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј. „Дозволете ми да ви го честитам...

Делегација од Кабинетот на претседателот положи цвеќе пред споменикот на светите...

Во пресрет на 24 Мај – Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј, делегација од кабинетот на претседателот на државата, денеска положи...

Во подрумот на прилепската црква „Свети Кирил и Методиј“ има гробница...

Многу малку се знае дека во подрумот на прилепската црква „Св. Кирил и Методиј“ се погребани загинати српски војници од Првата светска војна. Делот...

Јазикот е од суштинско значење за националниот идентитет

Националните и цивилизациските аргументи во делото на св. Кирил и Методиј Многу е важно делото на светите Кирил и Методиј во зачувувањето и докажувањето на...