Фото: Влада

Бугарскиот премиер Кирил Петков заминува во посета на Ватикан и Италија, соопшти прес-службата на бугарската Влада.

Посетата е по повод Денот на Светите браќа Кирил и Методиј, словенската азбука, образованието и културата и словенската литература – 24 мај, а премиерот и официјалната бугарска делегација предводена од него ќе бидат примени од поглаварот на Римокатоличката црква и ќе се поклонат пред светите места во Рим.

Како што јавува МИА од Софија, утре, 23 мај, бугарскиот премиер ќе присуствува на Божествена литургија во базиликата Сан Клементе, каде што е погребан словенскиот првоучител Константин-Кирил филозоф.
Литургија ќе отслужи о неговото Високопреосвештенство Митрополитот Западно-Средноевропски, Антониј. Потоа Петков и бугарската делегација ќе се поклонат на моштите на св. Кирил.

Папата Франциск ќе се сретне со бугарската делегација во Апостолската палата во Ватикан, по што Петков ќе оствари средба со државниот секретар на Светата столица – кардиналот Пјетро Паролин.

Во базиликата Свети Петар премиерот ќе положи венец на олтарот на Св. Папата Јован Павле Втори, единствениот словенски папа во историјата на Римокатоличката црква.

Бугарскиот премиер за време на посетата на Италија ќе се сретне и со неговиот колега Марио Драги. Двајцата шефови на влади ќе разговараат за билатерални прашања и актуелни теми од европската агенда.