Ознака: Сахара

И сахарскиот прав е виновен за многу респираторни опструкции

Метеоролозите веќе неколку дена предупредуваат дека во Македонија ни доаѓа сахарска прашина. Овој феномен е доста чест кај нас, доколку се земе предвид фактот...

Зошто прашината од Сахара стигнува до Европа?

Државниот хидрометеоролошки завод соопшти дека сахарскиот песок повторно ќе пристигне во Европа. Оттаму објавија и сателитска снимка од која, како што велат, „се гледа...

Сахарски прав во воздухот во Македонија. Дали е опасен?

Правот во воздухот, има тенденција да го намали целокупниот квалитет на воздухот за дишење, а опасноста се зголемува со времето на изложеност Вчера, денес и...

Во Сахара пронајдени тела на 27 мигранти умрени од жед

Телата на 27 мигранти, кои најверојатно починале од жед, се пронајдени во дел од пустината Сахара во Чад, објави денеска Агенцијата за миграција на...

Кои народи живеат во Африка?

Ајде да видиме... Северно од пустината Сахара во најголем дел живеат африканските народи Арапи и Бербери, кои се од исламска вероисповед. Јужно до Сахара повеќето...

Алжир, Нигерија и Нигер планираат изградба на гасовод низ Сахара

Алжир, Нигерија и Нигер потпишаа меморандум за разбирање за изградба на гасовод низ Сахара, соопшти денеска алжирскиот министер за енергетика. Во јуни, трите земји ги...

Сахара и Антарктикот имаат многу сличности

Пустинските области се шират низ нашата планета и, за разлика од популарното верување, не се условени од топлата клима. Заедничко за сите пусти области...

(Видео) Снег во Сахара

Додека јануари носи снег во многу краеви на светот, во Сахара или на Блискиот исток тоа не е толку вообичаено. Сепак, овие денови ситуацијата...

Трамп: Добредојде во трката „поспан“ Џо

Американскиот претседател Доналд Трамп ги поздрави плановите на поранешниот потпретседател, Џо Бајден, да се вклучи во претседателската трка во 2020 година. Трамп изрази надеж...

Трамп ѝ предложил на Шпанија да изгради ѕид во Сахара

Шпанскиот министер за надворешни работи вели дека претседателот на САД ја советувал неговата земја со ѕид во пустината во Африка да ги запре мигрантите,...