Ознака: саботажа

„Дипломатска саботажа“ од врвот на МНР

Македонија очекува нова влада, нов министер за надворешни работи со свои планови, визии и нов пристап во надворешната политика, а министерот во заминување инсталира...

Русија ги повика балтичките дипломати во Москва поради „саботажа“ на изборите

Русија ги поканила вршителите на должноста во амбасадите на трите балтички земји, за кои тврди дека ги „саботираат“ претстојните руски претседателски избори во март...

Истрагата за саботажата на гасоводот Северен поток води кон Украина, вели...

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека истрагата за саботажата на гасоводите Северен поток води кон Украина и се почесто се појавува во...

Како самите го саботираме нашиот македонски јазик

Сѐ повеќе странски зборови се присутни во секојдневната комуникација Во јавноста сѐ почесто се забележува наметливо присуство на странски зборови и цели фрази во јавната...

Украина негира вмешаност во саботажата на аеродромот во Белорусија

Министерството за надворешни работи на Украина денеска ги демантираше обвинувањата на белорускиот претседател Александар Лукашенко за вмешаност на Киев во минатомесечниот обид за саботажа...

Руски воен авион оштетен во саботажа со дронови во Минск, тврди...

Руски воен извидувачки авион А-50 е оштетен вчера во напад со дронови на аеродром во близина на белорускиот главен град Минск, потврдија членовите на...

Руската Дума одлучи, саботерите-терористи ќе се казнуваат со доживотен затвор

Пратениците на руската Државна дума го усвоија предлог-законот против „саботажа“ во прво читање. Нацрт-законот ги класифицира деструктивните и терористичките активности во Русија како „саботажа“...

Руската ФСБ уапсила украински агент со три експлозивни направи на Крим

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) уапси агент на украинската служба за безбедност на Крим, поради тоа што, наводно, планирал да подметне бомби на...

Венецуела ќе се жали во ОН поради саботажа на електромрежата

Венецуела ќе поднесе жалба до високата комесарка на ОН за човекови права Мишел Бачелет, поради „саботажа“ на електромрежата, за која властите на земјата го...