Ознака: руска православна црква

Вартоломеј го прекори патријархот Кирил: Руската православна црква ја споделува одговорноста...

Духовниот водач на православните христијани, екуменскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека моќната Руска православна црква ја споделува одговорноста за војната во Украина со руското...

Г. Тимотеј: Ѝ благодариме на Руската црква, го чекаме томосот од...

Првично во овој момент ѝ благодариме на Руската православна црква за потегот со кој ја призна нашата црква за сестринска автокефална црква. Вака владиката Тимотеј,...

Руската православна црква ги нарече грешници луѓето што не сакаат да...

Руската православна црква денеска ги осуди луѓето кои одбиваат вакцинација против Ковид-19 како грешници и им порача дека ќе мора да се надоместуваат до...

Патријархот Кирил предупредува на опасни последици по формирањето автокефална Украинска православна...

Патријархот московски и на цела Русија Кирил денеска предупреди дека формирањето автокефална црква во Украина и прогон на канонската украинска православна црква може да...

Киев може да ја принуди Украинската православна црква да го додаде...

Украинскиот Парламент денеска донесе закон, кој може да ја принуди поддржаната од Москва црква во Украина да додаде „руска” кон името, со цел да...

СПЦ застана на страна на Руската православна црква и нема да...

Светиот архиерејски Собор на Српската православна црква (СПЦ) соопшти дека одлуката на Цариградската патријаршија за автокефалност на украинската црква е неоснована, а „одлуката за...

Руска црква: Ќе одговориме со иста мерка и одлучно на Екуменската...

Руската православна црква соопшти дека ќе одговори „со иста мерка и одлучно“ на Екуменската патријаршија со седиште во Истанбул поради спорот на Москва со...