Ознака: роаминг

Македонците почнаа да плаќаат 30 отсто поевтин роаминг во ЕУ, во...

Договореното намалување на трошоците за роаминг е веќе во сила и Македонците што патуваат надвор од државата имаат за 30% намалени трошоци. Министерот за...

Договорот потпишан, пониски цени за роаминг со ЕУ од 1 октомври...

Цените на роамингот ќе паѓаат заедно со паѓањето на лисјата следната есен, но тоа е само почеток на процесот. Крајната цел е намалувањето на...

Во Тирана потпишан договор за намалување на роаминг-тарифите

Самит ЕУ-Западен Балкан На Самитот за Западен Балкан – Европска Унија што се одржува денеска во Тирана телекомуникациските оператори од земјите од ЕУ и ЗБ...

Вархеи: План за намалување на цените за роаминг меѓу Западен Балкан...

ЕУ планира на претстојниот самит на лидери да ја покрене т.н. „Патна карта“ што ќе ги одреди условите и целите за намалување на цените...

Во тек се преговори за бесплатен роаминг и со ЕУ

Освен укинувањето на роамингот како добар пример за Западен Балкан, во тек се подготовки да се овозможи бесплатен роаминг и со ЕУ. Регионалната соработка...

„Успеавме! Нула денари во роаминг“

Заев испрати селфи до колегите од Западен Балкан Премиерот Зоран Заев и генералната секретарка на Советот за регионална соработка во рамките на Берлинскиот процес, Мајлинда...

Од денеска без роаминг меѓу земјите од Западен Балкан

Од денеска се укина роамингот за телефонски разговори, СМС-пораки и интернет меѓу Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија, Косово и Босна и Херцеговина. Со оглед на...

Шаќири на состанок со Абазовиќ, се разговарало и за укинување на...

За време на денешната посета на Подгорица, Црна Гора, министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, одржа состанок со потпретседателот на Владата на...

Од 1 јули се укинуваат тарифите за роаминг меѓу земјите од...

Од 1 јули ќе се укинат тарифите за роаминг за граѓаните од земјите од Западен Балкан (Македонија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Албанија...

Роамингот во Западен Балкан се укинува од 1 јули

Роамингот меѓу земјите од Западен Балкан ќе биде укинат од 1 јули, соопшти генералната секретарка на Советот за регионална соработка Мајлинда Брегу. Имплементацијата на договорот...