Ознака: религија

Со мајка ми на Петровден

Настани, симболи, алузии Деновите од првата половина на јули беа највеселите во маалото на моето детство во Ресен. Тие беа поврзани со три верски празници:...

Свештеници на МПЦ-ОА одликувани од вселенскиот патријарх Вартоломеј

Свештеници на Охридската Архиепископија на празникот Цветници беа удостоени со највисока чест и со свештени достоинства од страна на вселенскиот патријарх. г.г. Вартоломеј. Удостојувањето се...

Чешко-словачката црква ја призна македонската автокефалност без спомнување на Охридската архиепископија

Светиот синод на Православната црква на Чешка и Словачка минатата недела донесе одлука за „признавање на автокефалноста на Православната црква на Северна Македонија“, објави...

Почина Бенедикт Шеснаесетти, првиот папа што поднесе оставка по 1415 година

Поранешниот папа Бенедикт Шеснаесетти почина во својата резиденција во Ватикан, на 95-годишна возраст, речиси една деценија откако се повлече поради нарушено здравје. Тој ја водеше...

Манастирот „Пресвета Богородица – Пречиста“ утре го одбележува својот патрон

Манастирот „Пресвета Богородица-Пречиста“ утре го слави својот патрон Рождество на мајката божја или кај народот попозната како Мала Богородица. Одбележувањето на овој ден го сочинуваат...

Г. Тимотеј: Ѝ благодариме на Руската црква, го чекаме томосот од...

Првично во овој момент ѝ благодариме на Руската православна црква за потегот со кој ја призна нашата црква за сестринска автокефална црква. Вака владиката Тимотеј,...

Традиционален собир во црквата „Свето Преображение“ на планината Фојник

За верскиот празник „Свето Преображение“ се одржа традиционален црковен собир во храмот со името на патронот што се наоѓа на надморска височина од 1.421...

Г.г. Стефан: Отворената рана сега е залечена, го молиме милостивиот Бог...

Ја користам оваа можност да се заблагодарам за сета помош и поддршка на српската држава на македонската, за подадената рака во овие времиња полни...

Пендаровски: Курбан-бајрам е нераздвоен дел од вековниот соживот во македонското општество

Политичарите го честитаат празникот Претседателот Стево Пендаровски денеска, по повод големиот муслимански празник Курбан-бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, реис-ул-улема хаџи хфз....

Црковната богослужба за прогласување на Кирил Пејчиновиќ за светец ќе биде...

Тетовско гостиварската епархија информира дека во октомври ќе се случи прогласувањето на Кирил Пејчиновиќ за светец. Канонизацијата ќе се изврши во Лешочкиот манастир и...