Ознака: рекорди

Ферстапен ќе се трка и за многу рекорди

Од можните рекорди што трикратниот светски првак Макс Ферстапен може да ги собори до крајот на сезонава, три се веќе во негова сопственост, а...

Холанд не запира со голови и со рекорди

Тој од завчера е и најефикасниот фудбалер од клуб од најсилната англиска лига во една сезона во сите натпреварувања (45 гола по само 39...

Балоните не пречат во уривањето трговски рекорди

Јавен впечаток е дека заемните односи на САД и Кина ескалираат со недоразбирања и тешки обвинувања. Токму во таквиот контекст на расправии на двете...

ЕП 2022 – настан за нови рекорди

Неагу може да стане првата ракометарка со 300 гола на ЕП, бројка што никогаш не била постигната ниту на ЕП за жени ниту на...

За рекордите и по нив

Има уште многу вакви работи за набројување кога станува збор за нефункционалноста на институциите, но, ете, како некаков светол зрак во темниот тунел на...

Соборени повеќе стари и поставени дузина нови рекорди

Левандовски постигна гол на деветтиот меч по ред во ЛШ и стана првиот фудбалер кому двапати му успеало тоа, Мбапе го постигна 30-от гол...

Новата хит-серија за Марадона руши рекорди

Новата ТВ-серија во продукција на „Амазон прајм“ под наслов „Марадона: Благословениот сон“, стана глобален хит откако во десет епизоди ги покажува најдобрите, но и...

„Игра на октоподи“ ги урна сите рекорди на гледаност

Серијата „Игра на октоподи“ во октомври официјално стана најгледаната серија на Нетфликс на сите времиња. Од Нетфликс објавија дека оваа серија ги соборила сите...

Коронавирусот на Балканот урива дневни рекорди

Од есенскиот бран на ширење на коронавирусот се најпогодени Србија, Хрватска и Словенија. Светската здравствена организација информира дека зголемувањето на бројот на новозаразени е...

Балканците со дневни рекорди на позитивни од ковид-19

Медиумите од регионот објавуваат информации за неповолна ковид-статистика за бројот на пациенти и починати лица како последица од коронавирусот Земјите од Балканот деновиве повторно бележат...