Ознака: рамазан

Рамазан не донесе олеснување во Газа додека беснее војната

Извор: АФП/Франс 24 Првиот ден од Рамазан пристигна како и другите за Палестинците во опустошената од војна Газа: прогонети од глад и болести, во шатори,...

Нетанјаху: Ќе сториме сѐ да се обезбеди слобода на вероисповед за...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека ќе направи сѐ за да обезбеди слобода на вероисповед на муслиманите на Ридот на храмот за време...

Бајден се надева на прекин на огнот во Газа до Рамазан

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа изјави дека се надева дека договорот за прекин на огнот меѓу Израел и милитантната група Хамас ќе биде постигнат...

Од најава за жртвување на коза до ракетни напади – како...

Израелската полиција повторно се судри со Палестинците во џамијата Ал Акса, според тврдењата на сведоци, неколку часа по апсењето на повеќе од 350 луѓе...

При рамазанско делење храна и пари во Пакистан загинати 11 жени...

Најмалку 11 жени и деца се убиени денеска во пакистанскиот град Карачи, во метеж што се случи во Рамазанскиот центар за делење храна и...

Празник на солидарноста и ден за споделување на добриот збор со...

Муслиманите ќе слават еден од најголемите празници, а христијаните, пак, ќе изразуваат почит кон своите соседи и сограѓани. Така е зашто македонскиот мултирелигиски соживот...

Ковачевски: За време на Рамазан испраќаме пораки за заедништво

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва приреди ифтар за членовите на Владата и за претставници на партиите од коалицијата, како и за претставници на Исламската верска...

Рамазан-бајрам одраз на вековниот мултирелигиски соживот

Муслиманите го слават овој ден, а христијаните, пак, ќе изразуваат почит кон своите соседи и сограѓани. Тоа е потврда за македонскиот мултирелигиски соживот, кој...

Стотици верници за Рамазан се молеа на паркингот на „Икеа“ во...

Продавница на „Икеа“ во близина на Франкфурт во западна Германија го даде својот паркинг-простор на локалната џамија за да им овозможи на верниците масовни...

Пендаровски: Рамазан бајрам промовира вредности кои се особено важни во овие...

По повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, претседателот Стево Пендаровски упати честитки до граѓаните со исламска вероисповед, со желба да го минат истиот во...