Ознака: ракометна репрезентација

Македонските ракометари се враќаат со негатива од Фарските Острови

Рракометната репрезентација на Македонија вечерва загуби од Фарските Острови со 27-34 (14-18) на гостувањето во Торшавн, во првиот натпревар од баражот за пласман на...

Романците ги добија двата контролни меча со македонските ракометари

Ракометната репрезентација на Македонија претрпе два пораза во контролните дуели против Романија одиграни во Браила, при што денеска загуби со 24-28, а вчера со...

Германците пресилни, Македонија остана без вториот круг

Ракометната репрезентација на Македонија не успеа да пружи силен отпор против домаќинот на континенталното првенство, фаворизираната Германија, од која загуби со 25-34 (13-18) во...

Македонските ракометари победија на првиот тест пред Европското првенство

Ракометната репрезентација на Македонија попладнево ја совлада Црна Гора со 39-37 во Стара Пазова, Србија, во првиот од серијата контролни натпревари пред Европско првенство...

Македонските ракометари одиграа нерешено со Грција

Македонската ракометна репрезентација ремизираше вечерва против Грција 29-29 (15-12), во првиот од двата контролни натпревари меѓу двете селекции закажани за денеска и утре во...

Ракометарите се најдоа во силна група со европските великани на ЕП...

Ракометната репрезентација на Македонија се најде во силна група за Европското првенство в година, заедно со домаќинот Германија, еден од фаворитите за златото, Франција...

Талески и Георгиевски се враќаат во репрезентацијата за претстојните квалификациски натпревари

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров денес го објави поширокиот список на ракометари за претстојните натпревари во рамки на квалификациите за Европското првенство...

Талески ги пропушта натпреварите со Португалија

Филип Талески нема да му биде на располагање на селекторот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров за претстојните натпревари со Португалија, поради приватни причини. Покрај...

Македонија со победа над Јужна Кореја го заврши настапот на Мундијалот

Македонската ракометна репрезентација го заврши настапот на Светското првенство на 27. место, откако вечерва ја совлада Јужна Кореја со 36-33 во завршниот натпревар во рамки на Президент-купот...

Македонија лесно се справи со Мароканците

Македонската ракометна репрезентција убедливо го совлада Мароко со 40-25 во последниот натпревар по групи во Президент-купот на Светското првенство во Полска и Шведска. Избраниците на...