Ознака: проширување

Ќе се вратат ли конечно во полн капацитет Копенхашките критериуми за...

Она што отвора нови перспективи за земјава, тоа е новиот состав на ЕП, како и на Европската комисија, кои ќе мораат да вложат многу...

Зградата на Еврокомисијата осветлена во чест на 20-годишнината од големото проширување...

Палатата „Берлемон“ во Брисел во која се наоѓа седиштето на Европската комисија минатата ноќ беше осветлена во чест на 20-годишнината од т.н. големо проширување...

ЕУ и земјите аспиранти за членство мора да бидат добро подготвени...

Проширувањето е стратешки интерес на ЕУ, па иако постојат предизвици, спроведувањето на овој процес ќе има геополитички, економски, еколошки, социјални и демократски придобивки, се...

Ердоган предупредува на ширење на војната во Украина

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган синоќа изјави дека мора да се избегнат какви било чекори што ќе ја влошат војната во Украина и евентуално...

Мекалистер: ЕУ правеше грешки и не ги исполни своите ветувања во...

Претседателот на Комисијата за надворешна политика на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер денеска изјави дека Европската Унија правела грешки во процесот на проширување на Западен...

Ќе го искористиме претседавањето со ЕУ за забрзано проширувањето со земјите...

Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто на денешната средба со австрискиот колега Александар Шаленберг во Виена истакна дека Унгарија ќе го искористи претседавањето со...

Голема политичка закана за проширувањето

Долго време Европската Унија изгледа како затворен клуб. Жан-Клод Јункер, претседател на Европската комисија од 2014 до 2019 година, славно изјави дека ниту една...

Како да се направи ЕУ погодна за проширување

Долго време Европската Унија изгледа како затворен клуб. Жан-Клод Јункер, претседател на Европската комисија од 2014 до 2019 година, славно изјави дека ниту една...

Притисокот за проширување на ЕУ никогаш не бил поголем, а волјата...

Во текстот објавен во „Гардијан“ од авторот Пол Тејлор од аналитичкиот центар „Пријатели на Европа“ се констатира дека „лидерите на Европската Унија се приближуваат...

Србија лошо се вклопува во плановите за проширување на ЕУ

Демократското назадување и надворешната политика блиска до Русија предизвикуваат сомнеж дали Белград навистина сака да му се приклучи на клубот Ниту една земја не ѝ...