Ознака: Професор

Почина проф. д-р Олга Пешевска, професорка на Институтот за филозофија на...

Почина почитуваната професорка, проф. д-р Олга Пешевска Заревска. Како една од највлијателните, најпосветените и најинспиративните личности од редот на средношколските професори по филозофија во...

Фондацијата „Професор д-р Љупчо Ајдински“ продолжува со својата хумана мисија

Професорот Љупчо Ајдински ја препозна потребата од поголема поддршка и ресурси за лицата со попреченост и нивните семејства и оваа фондација во суштина е...

Професор од САД ќе живее 100 дена под вода

Професор од Универзитетот во Јужна Флорида има намера да живее 100 дена под вода и да се обиде да го собори светскиот рекорд. Сегашниот...

„Сердарот“ на Григор Прличев доби втор живот со препевот на македонски...

Јас и сега, иако слеп, творам. Диктирам, а ќерка ми Солзица ги запишува моите нови сатирично-хумористични стихувани форми, како и хаику-поезијата. Ги објавив и...

„Бугарија ја водат луѓе без историска памет и знаење“

Тврдење на бугарски професор Бугарија ја водат луѓе без историска памет и знаење, тврди за БГНЕС бугарскиот професор Пламен Павлов, во врска со говорот на...

Збогум за омилениот професор

ПОЧИНА ПИСАТЕЛОТ ДРАГИ МИХАЈЛОВСКИ По долго и тешко боледување, почина македонскиот писател, преведувач и универзитетски професор Драги Михајловски. Со своето творештво ќе остане запаметен како...

Четири месеци затвор за професорот што со боксирач нападна ученик

Пресуда од четири месеци затвор за професорот, кој во декември минатата година со метален боксирач нападна ученик во струшкото средно училиште „Ибрахим Темо“, донесе...

Поднесено обвинение за професорот од Струга​, кој со боксирач удрил ученик

Основното јавно обвинителство од Струга поднесе обвинителен предлог против 57-годишниот професор од Струга, за стореното кривично дело – насилство, казниво од Кривичниот законик. Обвинетиот на...

Професор Башески: ФЛУ мора да се усовршува и да биде во...

Професорот на ФЛУ, Жарко Башески во разговорот за „Нова Македонија“ се осврна на големите предизвици со кои се соочува факултетот, меѓу кои е работата...

Приведен професор откако мајка пријавила дека сакал да ја силува ќерка...

Вчера во 10.30 часот во Полициската станица Крушево, 42-годишна жена од Прилеп пријавила дека во средно училиште во Крушево Д.К.(54), професор во училиштето, се...