Ознака: Професор

Италијански професор предвидува: Пандемијата ќе исчезне помеѓу април и мај

Пандемијата на ковид-19 ќе исчезне меѓу април и мај следната година, тврди италијанскиот научник, професор на Универзитетот во Неапол, Франческо Санино. Тој предводи група...

Приведени уште седум лица за убиството на францускиот професор

Уште седум луѓе, вклучително и двајца малолетници, ноќеска биле предадени на судијата во рамки на истрагата за минатонеделното убиство на професорот по француски јазик...

Како станав интимна со професорот на испит

Скици за човекот До вчера, влегувањето во интимната дистанца на јавно место се сметаше за невоспитаност и беше непријатно. Кај другиот жив свет сè уште...

Високо признание за професорот Оливер Бачановиќ

Професор д-р Оливер Бачановиќ од Факултетот за безбедност - Скопје доби признание во вид на повелба на почесен член на Виктимолошкото друштво на Србија....

Со лажна диплома работел како професор по математика во Куманово

Педесет и едногодишен маж со фалсификувана диплома од универзитет во Приштина, Косово, се вработил како професор по математика во основно училиште во Куманово. Според информациите...

Ако имате интересен лик, глумата и приказната се вашите специјални ефекти

Џејмс Мекавој, професорот Чарлс Егзевиер во „Мрачниот феникс“ Во филмот „Мрачниот феникс“, тимот на Екс-мен се соочува со едни од најтешките и најличните предизвици досега....

Професор од Архитектонски сведочи за предметот „Т.Н.Т“

Со сведочење на професорот на Архитектонскиот факултет во Скопје, Владимир Арсовски, а со мало задоцнување, почна рочиштето за предметот „ТНТ“, за уривањето на станбено-деловниот...

Почина режисерот Златко Славенски

Познатиот македонски режисер и драматург Златко Славенски, редовен професор на Факултетот за драмски уметности, почина ненадејно вчера во Скопје, каде што и беше роден...

Виенската конвенција може да го урне договорот

Френсис Ентони Бојл - професор по меѓународно право на универзитетот „Илиноис“, САД Професорот Френсис Ентони Бојл, кој е предавач по меѓународно право на универзитетот „Илиноис“...

Проблемот со загадувањето е комплексен и не трпи импровизации

Професорот Филкоски смета дека проблемот со загадувањето на воздухот е нешто со што во не многу далечно минато се соочувале и други многу побогати...