Ознака: приштина

Награда за претставата „Мац, мац!“ на фестивал во Приштина

Претставата „Мац, мац!“, во режија и кореографија на Филип Петковски и копродукција на „Пресврт“, театар „Џинот“- Велес и институтот „Гете“, ја доби наградата за...

Стано: Целта на ЕУ е да им помогне на Белград и...

Од досегашното искуство од работата на специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина, Мирослав Лајчак, Унијата научи дека ако страните во еден спор не...

Алијанса никогаш не ги криела своите средби, единствена цел на партијата...

Алијанса за Албанците никогаш не ги криела средбите со други политички субјекти, а единствена цел на партијата и на нејзиниот лидер Арбен Таравари е...

Лидерите на ЕСП и Таравари се сретнаа со Курти во Приштина,...

Лидерите на Европскиот сојуз за промени (ЕСП), Изет Меџити, Билал Касами и Африм Гаши и претседателот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари, вечeрва во...

Вистинските ставови на чистина, само во Тирана или во Приштина

Практиката на лидерите на албанските политички партии од Македонија да бараат потврда, поддршка или легитимитет за своите одлуки и дејствување во македонскиот политички простор,...

Лајчак: Дојдовме со план – во Приштина го дискутиравме со Курти,...

Специјалниот пратеник на Европската унија за дијалогот меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак, кој ја предводи петчлената европско-американска делегација која допатува претпладнево во Приштина,...

Ховениер: Зад вооружениот напад во Бањска стојат една или повеќе структури

Амбасадорот на САД во Приштина Џефри Ховениер денеска изјави дека една или повеќе структури стојат зад вооружениот напад врз косовската полиција минатата недела на...

Во Приштина убиен македонски државјанин, постои сомнение за пресметка за криминални...

Македонски државјанин е убиен синоќа во Приштина, во престрелка што наликува на пресметка на криминални банди, јави дописникот на МИА од Приштина. Според денешното соопштение...

Драмскиот театар гостува во Приштина

Драмскиот театар - Скопје, со претставата „Диши“, гостува во Приштина. На седмиот по ред интернационален театарски фестивал „Приштина 2023“, кој се одржува од 22...

Дијалог меѓу Белград и Приштина во Брисел – усвоена Декларација за...

Во Брисел започна нова рунда дијалог меѓу Белград и Приштина со посредство на ЕУ, а на неа присуствуваат претседателот на Србија, Александар Вучиќ и...