Ознака: прилепско

Откриена фрагментирана садова керамика во Прилепско

Завршија археолошките истражувања на локалитетот Селиште, кај селото Беловодица, во рамките на проектната програма на прилепскиот Завод и музеј. Според археологот Душко Темелкоски, кустос...

Поголем дел од селото Лажани е под вода, во тек е...

По поројните дождови денеска водата има навлезено и во куќите и според последните информации добиени од градоначалникот на Долнени поради поплавени на подрумски простории...

Неисправна водата за пиење од чешмите кај Плетвар, Беловодица и Ореовец

Неисправна е водата за пиење од неколку селски чешми во Прилепско, информираат од општина Прилеп. Според известувањето од општина Прилеп, водата од мерно место Плетвар-...

Небезбедна водата за пиење од во Подмол и Алинци, Прилепско

Не е безбедна водата за пиење во с.Подмол информираат од Општина Прилеп. Имено водата од мерното место с.Подмол – двор, иако одговара на испитаните...

Штетата од невремето во Прилепско проценета на 61.347.000 денари

На денешната 61 редовна седница на прилепскиот општински Совет, советниците го усвоија извештајот за извршување на буџетот на Општина Прилеп за вториот квартал од...

Објавен водич за античкото богатство во Прилепско

„Античкото богатство на прилепскиот регион“ е најновото дело на археологот Душко Темелкоски, кустос-советник во прилепскиот музеј. Станува збор за водич-брошура преку која читателите ќе...

Под мотото „Физичка дистанца“ започна Прилепско лето

Под мотото „Физичка дистанца“ започна традиционалното „Уметничко лето ЦСЛУ-Прилеп“, кое годинава ќе трaе 60 дена. Организаторите велат дека е јасна нивната порака, истакнувајќи дека...

Стотина пожарникари и волонтери ги гаснеа пожарите во Прилепско

Пожарите кои вчера избувнаа на територијата на општина Прилеп се ставени под контрола. Во нивното гаснење учествуваа Територијалната противпожарна единица од Прилеп, засилена со...

Локализиран пожарот кај Плетвар, по седум часа пуштен во сообраќај патот...

Сообраќајот на патниот правец Прилеп – Росоман е нормализиран околу 23 часот, информира АМСМ. Тој беше во прекин поради шумски пожар над каменоломот на...

Големи пожари на пет локации во прилепско

Пет големи пожари во моментов се активни во прилепско. На потегот кај месноста Тројаци, до Радобил, од околу 13:30 часот гори нискостеблеста шума, а...