Ознака: признавање

Задолжително реципроцитет во однос на признавањето на малцинствата

Интервју со Иван Сингартијски, копретседател на ОМО Илинден-Пирин Македонците, без разлика на местото на раѓање, живеење или работење, се составен и нераскинлив дел од македонскиот...

САД ќе ги признаат изборните резултати на Косово без оглед на...

Специјалниот претставник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, денеска изјави дека САД ќе ги признаат резултатите од изборите во четири општини на северот...

Ќе дојде конечното признавање, Косово нема да чека колку што чекаше...

Албанскиот премиерот Еди Рама во обраќањето на заедничката седница на парламентите на Албанија и на Косово, оцени дека ќе има конечно признавање на Косово...

Вучиќ: Нема да има признавање на Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се огласи на Инстаграм по средбата со специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина – Мирослав...

Руската православна црква ја призна МПЦ – ОА, како автокефална сестринска...

Светиот синод на Руската православна црква на денешната седница ја призна Македонската православна црква – Охридска архиепископија, како автокефална сестринска црква. – На 25 август...

Курти за „Ел Паис“: Шпанија треба да нé признае, Каталонија не...

Косовскиот премиер, Албин Курти изјави дека Шпанија треба да ја признае независноста на неговата држава, затоа што, според него, случаите на Каталонија и на...

Синодот на МПЦ-ОА денеска на координативна седница за одлуката на СПЦ:...

Синодот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) денеска ќе одржи координативна седница, на која ќе биде разгледана одлуката на Српската православна црква,...

Одлуката на Вселенската патријаршија за признавање на МПЦ-ОА за канонска е...

Во Сремски Карловци вчера започна годишната седница на Соборот на Српската православна црква (СПЦ), со свеченост по повод стогодишнината од обновата на Пеќката патријаршија...

Историска одлука на Вселенската патријаршија: МПЦ веќе не е во шизма...

За утврдување на конечниот статус ќе следуваат дополнителни преговори. Со СПЦ сега нема да се преговара за расколот од 1967 година, бидејќи практично сега...

Вучиќ: Србија на никаков начин не треба да го признае Косово

Никако не треба да ја признаеме независноста на Косово, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ, порачувајќи дека Србија треба да работи со косовските Албанци на...