Ознака: препораки

Ранливите групи граѓани да бидат ослободени од работа поради топлото време,...

Гевгелија, Богданци, Валандово и Дојран денеска и утре ќе бидат зафатена од високи температури од портокалова фаза, поради што владата на барање на Министерството...

Состојбата со големата кашлица под контрола, но се уште не е...

Состојбата со големата кашлица е под контрола. Не може да кажеме дека е стабилна, бидејќи се уште има пораст на потврдени случаи и во...

Македонија пропушта огромна можност, а Србија треба да ги почитува правата...

Скопје пропушта огромни можности со тоа што одбива да ги спроведе неопходните реформи кои ќе му овозможат конечно да ги започне преговорите за членство...

САД ја охрабруваат Македонија да ги преземе потребните чекори за најдобра...

САД ја охрабруваат Владата на Македонија да ги преземе сите можни мерки за да се постигне најдобрата можна иднина на земјата - изјавија од...

Скопје и Софија да продолжат со дијалогот за решавање на разликите,...

Ги охрабруваме владите на Македонија и Бугарија да продолжат со нивниот билатерален дијалог за решавање на разликите, изјави за Гласот на Америка на македонски...

Краток пресек за континуитетот на апелите и препораките однадвор за коренити...

Македонија како да стои заглавена во времето и просторот со години и децении кога станува збор за реформите во правосудството, владеењето на правото, борбата...

Портокалова фаза: Внимавајте на високите температури, ќе траат до 16 јули

Од денеска земјава влегува во портокалова (алертна) фаза. Дневните температури, како што најавува УХМР, во некои делови ќе бидат над 40 степени. Сите региони во...

Помалку кафе и сол, повеќе вода и задолжително заштитен фактор на...

Со почетокот на летото и летните горештини здравствените работници советуваат граѓаните да бидат внимателни и да се заштитат од силните сончеви зраци. Да не...

САД бараат Србија да ја повлече војската од границата со Косово

Првиот заменик советник за национална безбедност на Белата куќа Џон Финер изразил загриженост за настаните во северно Косово во разговор со косовскиот премиер Албин...

СЗО повикува да прекине субвенционирањето на тутунот, Македонија меѓу посочените земји

Светската здравствена организација (СЗО) повика да прекине субвенционирањето на тутунот во многу земји, укажувајќи на штетното влијание на оваа култура врз здравјето на луѓето....