Ознака: празници

Празници и војни

Јануари е месец богат со празници, најчесто верски. Другите месеци можат да му завидуваат за таквата состојба и улога на јануари, кој е и...

Осум продолжени викенди во 2024.

Во 2024 година македонските граѓани ќе имаат осум продолжени викенди. Од вкупно 11 неработни денови за сите граѓани, осум или се во петок или...

Празници, празници…

Празнувањата се убави доживувања што ни носат радост, релаксирање, исчекување, очекување поубави моменти. Сепак, непобитно е дека празнувањата се поврзани со стрес. Во невронауката...

Да се внимава со храната, алкохолот и во сообраќајот

Препораки за исхраната, учеството во сообраќајот, како и за опасностите од користење пиротехнички материјали упатија надлежните институции во пресрет на празниците. Службата за Итна медицинска...

Топло време за новогодишните празници

За време на новогодишната ноќ не очекува топло време, особено на повисоките места. Минималната температура во сабота ќе биде во интервал од -4 до...

Размислете дали можете сами да се погрижите за себе пред да...

Здружението на германски лекари ја повика јавноста да избегнува да бара помош во одделениејата за итна помош ако за време на празниците страдаат само...

Бесими: Се размислува за викенд без ДДВ за прехранбени производи за...

Министерот за финансии Фатмир Бесими денеска обелодени дека се размислува да се воведе викенд без ДДВ кој ќе важи само за прехранбените производи и...

Обединувачката енергија на националните празници

Различни генерации во општеството различно ги доживуваат и празниците, но односот кон националните празници треба да биде со потенцирање на нивната содржина и значење...

Продолжениот викенд повторно го наполни Охридското крајбрежје

Продолжениот Првомајски викенд, кој годинава се поклопува со празникот Рамазан Бајрам, повторно го исполни Охридското крајбрежје. Хотелските капацитети, според првиот човек на Асоцијацијата на хотелиери...

Автобусите на ЈСП со неделен возен ред за време на претстојните...

В сабота (23 април), недела (24 април) и понеделник (25 април) автобусите на сите линии ќе сообраќаат по неделен возен ред По повод претстојните велигденски...