Ознака: празник

Владата одлучи да престане да важи препораката за работа на продавниците,...

Владата на денешната седница одлучила да престане да важи препораката за работа на продавниците, штандовите и киосците кои вршат трговија на мало за време...

Еврејската заедница го одбележа празникот Ханука, традиционално запалени свеќите на ханукијата

На последниот, осми ден од празнувањето на празникот Ханука, еврејската заедница во Македонија синоќа одржа прослава за своите членови и пријателите на заедницата. По...

Владина делегација оддаде почит пред споменикот на Гоце Делчев по повод...

По повод одбележувањето на 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба, делегација на Владатa положи цвеќе и оддаде почит на великанот Гоце Делчев пред...

Пораки за обединување и за продолжување на евроинтеграциите во честитките на...

Пендаровски: Да ги надминеме поделбите и да се обединиме околу заедничката цел – демократска и функционална правна држава Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до граѓаните...

До победата и по неа

И да не одиме многу наназад во историјата, доволни се само изминативе 32 години, па да согледаме голем број грешки, пропуштени шанси за подобар...

Северна е фалсификат на оригиналот

Настани, симболи, алузии Република Северна Македонија, која до скоро го носеше името Република Македонија, ја дочека 22-годишнината од стекнувањето целосна државна независност. Ја дочека на...

Во Македонија се славеше Голема Богородица

Македонската православна црква и нејзините верници вчера, на 28 август, го прославија празникот Успение на Пресвета Богородица, еден од најголемите христијански празници посветени на...

Политичарите го честитаа празникот со пораки за сплотеност наспроти искушенијата

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица, упати честитка до архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима г.г....

Политичарите го честитаа Курбан-бајрам со пораки за солидарност и надминување на...

Пендаровски: Курбан-бајрам нека биде поттик за заедничко надминување на предизвици Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Курбан-бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската...

Традицијата за Лазарова сабота и Цветници живее во Струшко

Маскирани, пеејќи ја песната „Вијур, вијур Гајдано“, најмладите стружани, на единствен карактеристичен начин денеска го прославуваат празникот Цветници, посетувајќи ги домовите на православните христијани...