Ознака: пливање

Поп Ацев примен во меѓународната „Куќа на славните“

МАРАТОНСКО ПЛИВАЊЕ Македонскиот пливачки маратонец на отворени води, Евгениј Поп Ацев, стана дел од меѓународната „Куќа на славните“ во маратонско пливање (ИМСХОФ), како почесен пливач...

Евгениј Поп Ацев во Куќата на славните

Најголема чест и привилегија е да се биде во Куќата на славните за маратонско пливање, во друштво на најголемите имиња во историјата на светското...

Евгениј Поп Ацев најбрз на „Илинденскиот куп“

ПЛИВАЊЕ Македонскиот истакнат пливачки маратонец Евгениј Поп Ацев, член на клубот Вардар 2018, триумфира на 44-то издание на малиот пливачки маратон „Илинденски куп“, кој се...

Евгениј Поп Ацев не успеа да го преплива Ла Манш: Ладната...

Маратонецот и македонски пливач на долги патеки, Евгениј Поп Ацев, се обиде да го преплива каналот Ла Манш, но не успеа. Како што напиша...

Пливачкиот подвиг на Трајкоски му дава можност за остварување на сонот

Македонските пливачи Сотир Трајкоски, Мартин Стефановски и Весна Трајковска-Стерјов обезбедија норма за учество на Светското првенство во мастерс пливање во Јапонија Сотир Трајкоски (37) забележа...

Мекинтош реди рекорди

ПЛИВАЊЕ Младата канадска пливачка, тинејџерката Самер Мекинтош (16), постави нов светски рекорд во трката на 400 метри слободно во Торонто, на националниот квалификациски натпревар за...

Пејчиновски доби стипендија од 200 илјади денари по испливаните 64 километри...

Премиерот Димитар Ковачевски денеска имаше средба со младиот пливач Марко Пејчиновски на која му ја врачи одлуката за стипендија во износ од 200.000 денари,...

Доделени медалите на најдобрите во пливање на 20. Синдикални полициски игри

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска свечено ги отвори јубилејните 20. Синдикални полициски игри во Охрид, организирани од Македонскиот полициски синдикат. Како што соопшти...

Осуммина маратонци од пет земји ќе настапат на Охридскиот маратон

Почетокот на трката е денеска во 9 часот од Свети Наум, целта е во Охрид, а ќе се плива по патеката „Климе Савин“, долга...

За испливаните 64 километри на Марко му беа потребни натчовечки напори,...

Шеснаесетгодишниот Марко Пејчиновски, дете кое боледува од ретка болест, го преплива Охридското Езеро на релација Охрид – Струга – Свети Наум. Утрово пристигна на...