Ознака: орбан

ЕПП ќе го разгледува членството на партијата на Орбан

Британскиот весник „Гардијан“, повикувајќи се на анонимни извори, тврди дека Европската Народна Партија (ЕПП) би можела да ја исклучи Фидес, партијата на унгарскиот премиер,...

Владата на Орбан дозволи влез на 300 мигранти од Венецуела

Унгарија прими околку 300 мигранти од Венецуела, на изненадување на светската јавност, поради тоа што владата на премиерот Орбан има многу строга имиграциска политика,...

Орбан по средбата со Пленковиќ: Обајцата имаме горчлив вкус во устата

Речиси истовремено со средбата на хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ со неговиот колега од Унгарија Виктор Орбан во Загреб, Жупанискиот суд денеска повторно одреди истражен...

Орбан: Груевски е мој сојузник, зад неговиот прогон стои Сорос

Организацијата на Џорџ Сорос стои зад прогонот на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан во интервју за радиото „Кошут“. Според Орбан,...

Може ли Груевски да ја деактивира нуклеарната опција за Орбан

Гардот на Орбан остава малку простор дури и за шеговитата претпоставката дека тој, засолнувајќи го Груевски, сака да си го подобри имиџот. Напротив, сѐ...

Хан бара објаснување од Орбан за азилот на Груевски

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан утрово на Твитер објави дека доколку е потврдена информацијата дека Унгарија одобрила азил за Никола Груевски тој од Виктор...

Кабинет на Орбан: Унгарија досега нема добиено официјално барање за екстрадиција...

Унгарија досега не добила официјално барање од Македонија за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, соопшти Кабинетот на претседателот на унгарската Влада, Виктор Орбан. Од...

Унгарската опозиција бара Владата да го екстрадира Груевски

Унгарските опозициски партии ја повикаа Владата на Унгарија да го уапси и брзо да го екстрадира поранешниот премиер Никола Груевски, кој побара азил во...

Црна Гора доби бодликава жица како донација од Унгарија

Црна Гора од Унгарија доби бодликава жица за заштита на границата со Албанија од илегални имигранти, соопшти синоќа црногорскиот премиер Душко Марковиќ, по средбата...

Орбан со писмо до Заев го поздрави договорот со Грција, одлуката...

Претседателот на Владата на Унгарија Виктор Орбан до кабинетот на премиерот Зоран Заев упатил писмо со честитки по повод договорот за македонско-грчкиот спор за...