Ознака: он

Османи во ОН ја повика Русија да ја прекине војната и...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес се обрати од седиштето на Обединетите нации во Њујорк, на 56. пленарен состанок на 78-та седница на...

На средбата на Г-20 во Рио де Жанеиро, Бразил побара реформи...

Министерот за надворешни работи Бразил Мауро Виеира повика на реформи на Организацијата на Обединетите нации и другите мултилатерални институции, критикувајќи ја нивната неспособност да...

САД предложија резолуција до Советот за безбедност за поддршка на прекин...

САД предложија резолуција на Советот за безбедност на ОН со која се изразува поддршка за привремен прекин на огнот во Газа што е можно...

СБ на ОН ќе гласа за прекин на огнот во Газа...

И покрај противењето на американската влада, Советот за безбедност на ОН сè уште планира утре да одржи гласање за прекин на огнот во Газа,...

Египет со Меморандум против Израел пред Меѓународниот суд на ОН

Египет достави меморандум до Меѓународниот суд на ОН во кој го обвинува Израел за нелегални практики на палестинските територии. Меморандумот ги отфрла израелските политики на...

Косово повикано да го одложи укинувањето на динарот, а Србија да...

На седницата на Советот за безбедност на ОН Постојаните членки на Советот за безбедност на ОН синоќа ја изразија својата резервираност во однос на намерата...

Муџахедините се судираат со силите на ОН

Избувнувањето на војната во Босна и Херцеговина во 1992 година привлече големо внимание кај меѓународната заедница, како и кај јавноста во муслиманскиот свет. Тоа...

Србија побара вонредна седница на СБ на ОН поради ситуацијата на...

Амбасадорот на Србија во Мисијата на Обединетите нации (ОН), Немања Стевановиќ поднесе барање од Србија за свикување вонредна седница на Советот за безбедност на...

Гутереш: Секој вработен во ОН вклучен во терористички акти ќе одговара...

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави дека „секој вработен во ОН вклучен во терористички акти“ ќе биде кривично гонет, по обвинувањата дека неколку...

Советот за безбедност на ОН во среда ќе ја разгледа одлуката...

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска соопшти дека во среда ќе ја разгледа одлуката на Меѓународниот суд на правдата, кој го повика Израел...