Ознака: он

Советот за безбедност гласа за барањето на Палестинците за целосно членство...

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска треба да гласа за барањето на Палестинците за целосно членство во ОН, велат дипломатите, потег што сојузникот...

Она што почна како преседан во меѓународното право продолжи како востановена...

Одбележани 31 година од приемот на Македонија во ОН Со акламација во Генералното собрание на Обединетите нации, Македонија пред 31 година беше примена како 181...

Палестинците го обновуваат барањето за полноправно членство во ОН

Палестинската управа повторно побара да стане полноправна членка на Обединетите нации, се вели во писмото од вчера упатено до генералниот секретар на ОН, Антонио...

Саудиска Арабија го презеде претседавањето со Комисијата на ОН за статусот...

Обединети нации ја избраа Саудиска Арабија да претседава со Комисијата за статусот на жените. Единствениот кандидат, саудискиот амбасадор Абдулазиз Алвасил едногласно беше избран за...

Дачиќ: Седницата на СБ на ОН за бомбардирањето на НАТО на...

На почетокот на март Русија предложи да се одржи седница на Советот за безбедност на Обединетите нации посветена на 25-годишнината од НАТО бомбардирањето на...

СБ на ОН првпат повика на прекин на огнот во Појасот...

Советот на безбедност на Обединети нации денеска усвои резолуција со која се бара „итен прекин на огнот“ помеѓу Израел и Хамас во Појасот Газа,...

СБ на ОН не ја усвои американската нацрт-резолуција за итен прекин...

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска не ја усвои американската нацрт-резолуција за прекин на огнот во Газа. За резолуцијата гласаа 11 членки на Советот...

Живееме во хаотичен свет во кој секој смета дека може да...

Живееме во хаотичен свет со суперсили кои се во судир една со друга и во кој поради постоењето на неказнивост секоја земја или вооружена...

ОН: Електронскиот отпад само се трупа, а нивоата на рециклирање се...

Агенциите на Обединетите нации денеска предупредија дека електронскиот отпад се трупа низ целиот свет додека нивото на рециклирање останува ниско и може дополнително да...

Финците најсреќни, Македонија на средина: ОН го објавија новиот извештај за...

Седма година по ред Финска е најсреќна земја во светот, а Македонија е на средината на листата, покажува Светскиот извештај за среќа, што денеска...