Ознака: он

УНИФИЛ повикува на воздржаност

Мировните сили на ОН (УНИФИЛ), распоредени долж јужната граница на Либан, денеска ги повикаа страните на „воздржаност“ и понудија „механизми за поврзување и координација“...

Лавров го обвини Западот дека директно се бори против Русија во...

Западот „директно се бори“ против Русија во Украина, рече рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во седиштето на ОН во Њујорк. - Можете тоа...

Битиќи од Њујорк: Членството во ЕУ ќе го заштити животниот стандард...

Оваа недела Обединетите нации беа политичкото средиште на светот, а една од главните теми што доминираше во дебатите несомнено беше руската агресија врз Украина,...

Принципите на ОН и меѓународното право да важат еднакво за сите...

Спречувањето нови конфликти, јакнењето на довербата во Обединетите нации и еднаквото почитување на меѓународното право и принципи заради остварување на правото на слобода и...

ЕУ има план со кој ги отвора вратите за забрзано членство,...

Нашите стратешки партнери дејствуваат за напредок на Македонија кон ЕУ и очекуваат да ја исполниме европската агенда, за задржување на динамиката и активноста на...

Пендаровски: Обновениот и зајакнат мултилатерализам е одговор на заканите на денешницата,...

Секоја година, во овој период, очите на светот се вперени кон најголемиот собир, на кој политичките лидери на нациите ги изложуваат своите визии за...

Битиќи од Њујорк: Нашите национални политики имаат 83 отсто усогласеност со...

Овие денови, овде во Њујорк ја афирмиравме посветеноста на нациите во светот на остварувањето на 17. цели за одржлив развој, дефинирани во Агенда 2030....

Пендаровски: Најитната задача на Советот за безбедност е да биде проактивно...

Најитната задача на Советот за безбедност е да биде проактивно ангажиран за ставање крај на војната во Украина, порача претседателот Стево Пендаровски вчера попладне...

Само Русија е одговорна за војната, истакна Бајден на Генералното собрание...

Американскиот претседател Џо Бајден апелираше до светските лидери на Генералното собрание на ОН да застанат на страна на Украина и додаде дека се надева...

И дадовме предлог на Русија за обнова на договорот за жито,...

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш во писмо до рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров презентираше серија конкретни предлози за обнова на Црноморскиот...