Ознака: он

Генералното собрание на ОН го осуди американското економско ембарго кон Куба

Генералното собрание на Обединетите нации со огромно мнозинство го осуди економското ембарго на САД против Куба. Ембаргото го осудија 187 членки на ОН, додека САД...

Директорот на Музејот на холокаустот Јад Вашем го критикуваше амбасадорот на...

Директорот на Музејот на холокаустот Јад Вашем, Дани Дајан, денеска го критикуваше израелскиот амбасадор во ОН Гилад Ердан затоа што носеше жолта еврејска ѕвезда...

Итна седница на Советот за безбедност на ОН на барање на...

Итна седница на Советот за безбедност на Обединетите нации за хуманитарната криза во Појасот Газа почна денеска во Њујорк. Седницата беше свикана на барање...

Гласавме воздржано за резолуцијата за Газа бидејќи не е спомнат терористичкиот...

Одлуката за гласање на Резолуцијата на ОН не беше лесна. Одлучивме да гласаме воздржано затоа што резолуцијата ги адресира хуманитарните прашања со што се...

Мировник на ОН повреден во минофрлачки напад на границата со Либан

Мировник на ОН стациониран во Либан е повреден од минофрлачки оган, соопштија денеска привремените сили на Обединетите нации во јужен Либан (УНИФИЛ), јави ДПА. Инцидентот...

Македонија гласаше воздржано за резолуцијата на ОН со која се повикува...

Македонија беше меѓу земјите кои гласаа возржано за Резолуција со која се повикува на итно хуманитарно примирје во Појасот Газа, усвоена доцна синоќа во...

ОН го обвинуваат Израел за воени злосторства со „колективно казнување“ на...

Канцеларијата за човекови права на Обединетите нации го обвини Израел дека извршил воени злосторства со опсадата и блокадата на Појасот Газа. - Колективното казнување е...

Израел ги отфрли повиците за прекин на огнот

Израел повторно вети дека ќе го уништи Хамас и ги отфрли повиците за прекин на огнот од шефот на ОН, Палестинците и многу други...

Советот за безбедност на ОН ја „продлабочи“ кризата во Газа, забележа...

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го обвини Советот за безбедност на Обединетите нации дека ја продлабочува кризата во Газа со потклекнување пред „израелскиот режим“. -...

Гутереш: Треба сега да се дејствува за да се стави крај...

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска на Мировниот самит во Каиро изјави дека сега треба да се дејствува за „да се стави крај...