Ознака: Обединети нации

ОН ги ставија Израел и Хамас на „Списокот на срамот“

Израел и Хамас се вклучени во таканаречениот „Список на срамот“ на ОН, како дел од годишниот извештај на кабинетот на генералниот секретар Антонио Гутереш,...

ОН се парализирани од вето, не носат никакви одлуки, истакна Борел

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел денеска изјави дека Обединети нации се парализирани од наметнувањето на вето и оти...

САД ставија вето на барањето на Палестинците за полноправно членство во...

Соединетите Американски Држави ставија вето на нацрт-резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за „државата Палестина да биде прифатена како членка на Обединетите нации“. Нацрт-резолуцијата...

Нема консензус во Советот за безбедност за прием на Палестина за...

Членките на Советот за безбедност на ОН синоќа не успеаја да се договорат за барањето на Палестина за полноправно членство во светската организација, изјави...

САД повторно ставија вето на резолуција за прекин на огнот во...

Соединетите Американски Држави денеска повторно ставија вето на предложената резолуција на Советот за безбедност на Обединетите нации за итен прекин на огнот во Појасот...

Иран бара Израел да биде исклучен од Обединетите нации

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси денеска повика Израел да биде исклучен од Обединетите нации, во обраќањето на одбележувањето на 45-годишнината од Исламската револуција. - Предлагаме ционистичкиот...

Иванов од Женева: Се влошуваат граѓанските слободи, авторитарните влади стануваат сѐ...

Поранешниот претседател на државата Ѓорге Иванов се обрати во Обединетите Нации во Женева на панел за права на идните генерации. Станува збор за дел...

Пред 75 години прифатена декларацијата што овозможи да се запрат војни,...

На денешен ден пред 75 години на Генералното собрание на ОН во Париз беше прифатена Универзалната декларација за човекови права. Овој основен документ ги...

Гласавме воздржано за резолуцијата за Газа бидејќи не е спомнат терористичкиот...

Одлуката за гласање на Резолуцијата на ОН не беше лесна. Одлучивме да гласаме воздржано затоа што резолуцијата ги адресира хуманитарните прашања со што се...

Русија бара нов состанок на СБ на ОН за израелско-палестинскиот конфликт

Русија има намера да иницира нов состанок на Советот за безбедност на ОН на кој ќе се разговара за решавање на палестинско-израелскиот конфликт -...