Ознака: нба

Џери Вест третпат во Куќата на славните

Вест беше примен како играч во 1980 година, а потоа во 2010 година и како член на репрезентацијата на САД што го освои олимпиското...

Јокиќ не запира со рекордите

Тој е првиот кошаркар во историјата на најсилната кошаркарска лига кому му успеало да оствари повеќе од 8.000 коша, 4.000 скока и 3.000 асистенции...

Гафорд е на два погодени шута од рекорд на Чембрлен

Легендата на НБА-лигата, Чембрлен, уфрли 35 коша без промашување во 1967 година, а Гафорд сега има 33 КОШАРКА - НБА Кошаркарот на Далас, центарот Даниел Гафорд,...

Минесота анулира негатива од 22 поени и го победи ЛА клиперс

КОШАРКА - НБА Во кошаркарската НБА-лига се одиграа седум натпревари, а вечерта ја обележи Минесота, која успеа да ја анулира негативата од 22 поени и...

Џејмс е првиот играч со 40.000 поени во регуларниот дел од...

Да се биде првиот што направил нешто е многу добро во оваа лига, но главната работа секогаш е да победам, вели Џејмс, кој сега...

Џејмс се приближува до 40.000 поени во кариерата

Со сезонскиот просек од 25 поени по натпревар, Џејмс треба да ја достигне границата во почетокот на март КОШАРКА - НБА Леброн Џејмс постигна 19 од...

Јокиќ го оствари 15-от трипл-дабл сезонава

КОШАРКА - НБА Никола Јокиќ оствари уште еден одличен ефект, со 27 поени, 22 скока и 12 асистенции, во победата на Денвер на дуелот со...

Мареј постави рекорд за најмлад играч со 12 тројки на еден...

КОШАРКА - НБА Членот на Сакраменто, Киган Мареј (23), е седмиот кошаркар во историјата на НБА-лигата што постигнал најмалку 12 тројки на еден меч (11...

Дончиќ ги надмина Чемберлен и Новицки

КОШАРКА - НБА Словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ (24) одигра уште еден одличен натпревар во НБА-лигата, во новата победата на Далас, со 131-120 на гости против...

Џејмс стана рекордер и според бројот на одиграни минути

КОШАРКА - НБА Членот на Лос Анџелес лејкерс, Леброн Џејмс и официјално стана кошаркар со најмногу одиграни минути во историјата на НБА-лигата. Иако кошаркарите на...