Ознака: МПЦ

Француска рамка и во МПЦ

(Или моралните и етичките искушенија на дел од Синодот) Мене ме јадеше јанѕа, драг читателу, кога ја напишав во октомври минатата година колумната под наслов...

Стефан и Порфириј на заедничка литургија во манастирот Св. Јоаким Осоговски

Поглавaрот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) г.г. Стефан и српскиот патријарх Порфириј, според најавите, денеска треба да отслужат света архиерејска литургија...

МПЦ пак ја распнуваат на крстот

Еден мал протест организиран од Македонската православна црква донесе голем број негативни реакции. Црквата за првпат во својата историја организира протест, но не за...

Пендаровски: Имаме информации дека луѓе од МПЦ, бизнис заедницата и партиите...

Никој не може да го оспори правото на црквата да протестира, секој има уставно право на тоа, но според информациите што доаѓаат на овие...

Почеток на крајот на повеќедеценискиот спор меѓу МПЦ и СПЦ

Доколку внимателно се анализира соопштението на Светиот архијерејски собор на СПЦ, тоа е интересно од неколку аспекти. Најпрво, нашата црква се именува како Македонска...

Чешко-словачката црква ја призна македонската автокефалност без спомнување на Охридската архиепископија

Светиот синод на Православната црква на Чешка и Словачка минатата недела донесе одлука за „признавање на автокефалноста на Православната црква на Северна Македонија“, објави...

Пендаровски нема проблем со посетата на рускиот митрополитот Антониј додека е...

Посетата на рускиот митрополит Антониј на земјава и неговата вчерашна средбата со поглаварот на МПЦ-ОА, архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, според претседателот Стево...

Нема забрана за погреби на празници, само се разговараше за тоа,...

Скопската православна епархија при МПЦ – ОА денеска ги демантира информациите дека била донесена одлука да нема погребенија на Свети Никола, првиот ден на...

Синодот на БПЦ официјално соопшти дека ја призна МПЦ според томосот...

Синодот на Бугарската православна црква на својата редовна седница официјално го прифати томосот што го издадоа СПЦ и нејзиниот поглавар Порфириј, со кој ѝ...

Бектеши побара поддршка за штедење струја и од г.г. Стефан

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска оставри средба со поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископ охридски и македонски г.г. Стефан, на...