Ознака: мировни преговори

Западни претставници разговараат со украинската влада за мировни преговори со Русија,...

Американски и европски претставници разговараат со украинската влада - што би можело да се вклучи за можни мировни преговори со Русија за да се...

Никогаш не сме одбиле преговори, но не слушаме ништо од другата...

Рускиот претседател Владимир Путин пред новинарите во Сочи изјави дека е отворен за преговори за завршување на војната во Украина, но, како што вели,...

Мировни преговори: победа или пораз на Западот (3)

Изминативе денови меѓународната јавност е затечена од последниот предлог за поделба на Украина, кој ни помалку ни повеќе доаѓа од НАТО. Имено, шефот на...

Мировни преговори: победа или пораз на Западот (2)

Изминативе денови меѓународната јавност е затечена од последниот предлог за поделба на Украина, кој, ни помалку ни повеќе, доаѓа од НАТО. Имено, шефот на...

Мировни преговори: Победа или пораз на Западот (1)

Изминативе денови меѓународната јавност е затечена од последниот предлог за поделба на Украина, кој ни помалку ни повеќе доаѓа од НАТО. Имено, шефот на...

Мировни разговори за Украина во Џеда

Саудиска Арабија денеска денеска е домаќин на разговори за војната во Украина каде се очекуваат претставници од околу 40 земји. Претставник на Русија нема...

Шолц верува дека Украина е подготвена за мир, но и оти...

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека преговорите за постигнување на мир во Украина можат да почнат само кога рускиот претседател Владимир Путин ќе сфати...

Кина најави дека ќе преземе контрамерки против американските санкции

Кина ќе преземе решителни контрамерки како одговор на американските санкции, соопшти кинеското Министерство за надворешни работи на прес-конференција. - Ја осудуваме и отфрламе одлуката -...

Саливан: Русија може веднаш да ја заврши војната со повлекување од...

Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, смета дека војната, за која верува дека Кремљ избрал да ја води во Украина, може...

Кина објави документ од 12 точки за Украина во кој се...

Кина објави документ од 12 точки во кој детално се опишува нејзината позиција за војната во Украина и повикува на прекин на непријателствата и...