Ознака: мировни преговори

Израел: Има „празнини“ во мировните преговори за Газа, но ќе присуствуваме...

Портпаролот на израелскиот премиер денеска нагласи дека остануваат „празнини“ кај Хамас за тоа како да се обезбеди прекин на огнот во Газа и ослободување...

Путин ги изнесе условите за прекин на огнот во Украина и...

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Москва ќе го прекине огнот и ќе почне „веднаш“ мировни преговори доколку Украина ги повлече трупите од...

Западни медиуми известуваат дека Путин е подготвен за преговори со Украина,...

Западните медиуми продолжуваат да известуваат дека рускиот претседател Владимир Путин е заинтересиран за договорен прекин на огнот во Украина, иако реториката на Кремљ и...

Лидерот на Хамас го обвини Израел дека ги саботира напорите за...

Палестинскиот лидер на Хамас Исмаил Ханије денеска го обвини Израел дека ги саботира напорите на посредниците за постигнување примирје во Појасот Газа и размена...

Семејствата на заложниците го повикуваат Нетанјаху да обезбеди договор за примирје

Форумот на семејства на заложници и исчезнати лица денеска на Денот на сеќавањето на Холокаустот, апелираше до премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху „да го...

Хамас инсистира за целосен прекин на војната, Израелците тврдат дека ја...

Висок израелски функционер денеска изјави дека палестински Хамас „ја блокира секоја можност за договор за примирје“ инсистирајќи на целосен прекин на војната во Појасот...

Швајцарија објави дека во оваа фаза Русија не е поканета на...

Швајцарската влада денеска соопшти дека „во оваа фаза“ Русија не е поканета да учествува во разговорите за постигнување мировен договор меѓу Москва и Украина,...

Бесмислено е да има разговори за завршување на војната без учество...

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, изјави дека секакви разговори за прекин на конфликтот во Украина се бесмислени без руско учество. Захарова,...

Хамас смета дека израелскиот предлог не ги задоволува палестинските барања, Нетанјаху...

Официјалниот претставник на Хамас, Али Барака, во изјава за британските медиуми вчера истакна дека движењето го отфрла израелскиот предлог за прекин на огнот претставен...

Преговорите за прекин на огнот во Газа влегоа во ќорсокак, Израелците...

Преговарач, близок до шефот на Мосад, го обвини лидерот на Хамас во Газа, Јахја Синвар, за саботажа на дипломатијата „како дел од пошироките напори...