Ознака: миграција

Орбан: Пактот за миграција е уште еден клинец во ковчегот на...

Пактот за миграција е уште еден клинец во ковчегот на Европската Унија, напиша денеска на Х унгарскиот премиер Виктор Орбан. - Единството е мртво, веќе...

Европскиот парламент го усвои Пактот за азил и миграција

Европскиот парламент денеска го усвои Пактот за азил и миграција, соопшти претседателката на ЕП, Роберта Мецола. - Усвоивме силна законска рамка за тоа како да...

Од Романија за една година се иселиле 50.000 граѓани

Во 2022 година 50.000 Романци ја напуштиле својата татковина, објави весникот „Адеверул“, додавајќи дека рекордната бројка е еднаква на населението на средно голем град,...

Нов Зеланд ги олеснува миграциските правила за да привлече работна сила

Нов Зеланд денеска соопшти дека ќе ја зголеми годишната квота на прифат на нови висококвалификувани мигранти и ќе обезбеди побрз пат до обезбедување нивен...

Миграцијата е европски предизвик кој бара европски одговор, истакна Фон дер...

Во дискусија со претставникот на шведското претседателство со Советот на ЕУ и претседателот на Комисијата Фон дер Лајен, европретставниците побараа конкретни случувања во миграциската...

Миграција на работници во ЕУ – позитивни и негативни страни

Oд перспектива на пазарната ефикасност, слободата на движење е јасно корисна. Усовршувањето и работењето во странство носат додадена вредност и од аспект на стекнувањето...

Увид во поднесените барања за промена на корисник ќе врши операторот...

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) во реакција за информациите во однос на миграцијата од слободен на регулиран пазар укажува дека увид во поднесените барања...

Албанското знаме врз Черчил не го сокри британско-албанскиот проблем: Дрога, Тикток...

Гледајќи од рурална северна Албанија, Лондон делува неописливо богато, a тие навистина консумираат многу дрога, вели жител на Кукуш во разговор за британски „Фајненшл...

Канада ќе прима околу половина милион доселеници годишно поради потребата за...

Канада го зголеми бројот на доселеници кои планира да ги прими, до околу половина милион годишно до 2025 година, со цел да го надомести...

Кои светски региони се најпосакувани за миграција

Според последните податоци објавени од Обединетите нации, бројот на меѓународни мигранти во 2020 година изнесува 281 милион, што е еквивалентно на 3,6 отсто од...