Ознака: мигрантски кампови

Мигрантските кампови во Грција пред експлозија – Македонија прва на удар

Треба ли Македонија да стравува од нов наплив на бегалци и мигранти по одлуката на грчката влада да изгради десет нови објекти за сместување...

Бертолини: Засега нема планови за отворање мигрантски кампови во Македонија

Засега нема планови за отворање мигрантски кампови во Македонија, рече денеска Никола Бертолини од Делегацијата на ЕУ во Скопје, одговорајќи на новинарски прашања по...

ЕУ планира мигрантски кампови во Албанија или во Косово

На самитот во Софија лидерите на земјите-членки на ЕУ разговарале за можноста за отворање мигрантски кампови во државите од балканскиот регион, со што би...