Ознака: мандат

Што сработи Трамп на половина од мандатот во Белата куќа

Првите две години од мандатот на Трамп како американски претседател беа полни со настани и, според многумина, доста хаотични. Критичарите постојано ја напаѓаат администрацијата...

Претседателскиот мандат на Доналд Трамп низ фотографии

Од фрлање на тоалетна хартија врз жртвите од ураганот Марија во Порторико, до неговите митинзи и говори во јавноста, фотографиите објавени во британски „Гардијан“...

Мадуро го почна вториот претседателски мандат, САД не го признаваат

САД нема да го признаат легитимитетот на неодамна избраниот венецуелски претседател Николас Мадуро и ќе го зајакнат притисок врз неговиот режим, изјави денеска советникот...

Новиот шеф на државата ќе го избираме електронски?

Еден од главните фокуси на македонската политичка агенда годинава со сигурност останува и изборот на новиот шеф на државата, бидејќи мандатот на актуелниот претседател...

Собранието му го одзеде пратеничкиот имунитет на Груевски

Со 62 гласа „за“ Собранието на Република Македонија вечерва, без расправа, на пленарна седница ја прифати препораката на Комисијата за деловнички и мандатно имунитетни прашања...

За пет предмети се бара одземање на пратеничкиот имунитет на Груевски

Пет барања за одземање на имунитетот на поранешниот премиер и пратеник Никола Груевски, кој избега и доби политички азил во Унгарија, се испратени до...

Собраниската комисија препорача одземање на мандатот на Груевски

Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, со пет гласа „за“, донесе одлука дека пратеникот Никола Груевски е недостоен за вршење на пратеничката функција и...

Собранието ќе расправа за одземањето на мандатот на Груевски

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска ќе расправа за барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на...

Доставено барањето за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

Претседателот на Собранието Талат Џафери до претседателот на собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања го доставил барањето испратено од судот за одземање...

НАТО е за актуелниот мандат на КБС

НАТО ги поддржува Косовските безбедносни сили (КБС) во нивниот сегашен мандат, а ако тој мандат се смени, Северноатлантската алијанса ќе мора да го преиспита...