Ознака: македонски државјани

Евакуирани последните тројца македонски државјани од Газа

Во текот на изминатите 24 часа и последните тројца наши граѓани, мајка сo две деца, се евакуирани и со тоа се заокружува бројот на...

Последните двајца македонски државјани се евакуирани од Газа

Брачниот пар кој беше заглавен во појасот Газа е евакуиран. Во моментот се сместени во Каиро. - Одлична вест тукушто пристигна од Каиро и Тел...

МНР: Петмина македонски државјани чекаат евакуација од Газа преку граничниот премин...

Минитерството за надворешни работи потврди дека на листата за евакуација на странски државјани од Појасот Газа преку граничниот премин Рафа се наоѓаат пет државјани...

Скопското Обвинителство обезбеди докази, двајца македонски државјани вмешани за убиство на...

Постапувајќи по барање за меѓународна правна помош, Основното јавно обвинителство Скопје и Министерството за внатрешни работи презедоа повеќе комплексни истражни дејства по барање на...

МНР: Македонски брачен пар чека евакуација од Газа, сместен е во...

Амбасадите на Македонија, во Каиро и во Тел Авив, се во постојана комуникација со надлежните институции на Египет и на Израел, со цел евакуација...

Досега 30 македонски државјани го напуштија Израел, евакуација чекаат уште 100

Министерството за надворешни работи информира дека преку различни транспортни канали, уште десет македонски државјани го напуштија Израел, и тоа: четири со лет до Атина,...

МНР: Се зголемува бројот на македонски државјани кои се наоѓаат во...

Министерството за надворешни работи денеска соопшти дека бројот на македонски државјани кои се наоѓаат во загрозените подрачја во Израел се зголемува. Формиран е кризен...

Во сообраќајна несреќа во Грција повредени петмина државјани на земјава

Петмина државјани на Македонија се полесно повредени и хоспитализирани, но не се во животна опасност по сообраќајната несреќа што кусо по полноќ се случила...

Владата објави листа на македонски државјани што се бореле во Сирија...

Владата за првпат објави список на 15 македонски државјани кои учествувале во паравоени формации во Сирија и „Исламска држава“ (ИСИС). На нив им се...

МНР: Сѐ уште важи апелот до нашите државјани ако се во...

Министерството за надворешни работи денеска информира дека сѐ уште важи апелот до државјаните на земјава доколку се во можност да ја напуштат Русија, упатен...