Ознака: лична карта

Ќе леташ над гнездото на кукавицата или ќе се сликаш...

„Лет над гнездото на кукавицата“ е роман на Кен Кеси, објавен во 1962 година. Сместена во психијатриска болница во Орегон, приказната служи да се...

Може да се патува со лични карти за БиХ, уверува Бојмацалиев

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев утрово остварил телефонски разговор со министерот за безбедност на Босна и Херцеговина Ненад Нешиќ, во врска со...

Пријава за злоупотреба на лична карта за подигање брзи кредити

Четириесет и четиригодишна жена од Кочани со живеалиште во Пробиштип вчера во ОВР Пробиштип пријавила  дека нејзината лична карта била злоупотребена за подигање брзи...

Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош...

Од 1 јануари уверението за државјанство ќе може да се издава и во електронска форма преку Националниот портал за електронски услуги или преку квалификувана...

Личните карти можат да се подигнат и за викенд

Во пресрет на претстојните локални избори што ќе се одржат в недела на 17 октомври, Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека Одделот...

Со пасош или со потврда од МВР за лична карта ќе...

Надминат е проблемот во врска со непреченото користење на услугите и производите на банките и штедилниците од страна на граѓаните на коишто им е...

Спасовски: Има обрасци за лични карти, но кочница е законот

Не фалат обрасци за лични карти, системот е добар, само треба да се изгласа Законот за лични карти, напиша министерот за внатрешни работи Оливер...

Собраниската законско-правна комисија ќе расправа за личните карти

Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за лична карта, во прво читање, ќе биде тема на дискусија на денешната седница на собраниската законодавно-правна...

Скопјанка ѝ ја украла личната карта на охриѓанка и си подигнала...

Дваесет и четиригодишна скопјанка се сомничи за злоупотреба на лични податоци откако без одобрение земала лична карта од охриѓанка и подигнала кредит, соопшти Министерството...

Лични карти и пасоши во Скопје ќе се издаваат и за...

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните во Скопје дека во периодот до одржувањето на парламентарните избори ќе биде овозможено подигање на готовите лични...