Ознака: лица со попреченост

МЗ: Работиме на новата Национална стратегија за правата на лицата со...

Министерството за здравство информира дека континуирано работи и презема конкретни чекори во унапредувањето и заштитата на правата на лицата со попреченост. Согласно регулативата на Министерството,...

Фондацијата „Проф. д-р Љупчо Ајдински“ додели награди на лица со попреченост...

Фондацијата „Проф. д-р Љупчо Ајдински“ денес ги додели парични награди и признанија кои традиционално двапати во текот на годината ги доделува на студент со...

Коалицијата „Менуваме“ ќе достави предлог за зголемување на додатокот за попреченост

Заменик-министерот за труд и социјална политика Енвер Хусејин денеска се сретна со претставникот на Коалиција „Менуваме“ Суаред Алишан. На средбата разговараа за предлозите од...

Доделени сертификати за лични асистенти на лица со попреченост

Градоначалникот на општина Битола, Тони Коњановски, денеска им додели сертификати на 24 лица кои во претходниот период ги посетуваа обуките за лични асистенти на...

Тренчевска: Децата со аутизам да се вклучат во општествените текови

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска, вечерва ја поддржа иницијативата на Општина Струмица во одбележувањето на 2 април, Меѓународниот ден на децата...

Симовски: Пописот ќе овозможи база за понатамошни истражувања наменети за лицата...

Националното координативно тело за имплементација на Конвенцијата на ОН за правата на лицата со попреченост, денеска во Владата одржа средба со директорот на Државниот...

ДИК: Избирачките места да овозможат целосен пристап за лицата со попреченост

Државната изборна комисија, известува дека со цел овозможување на целосно остварување на правата на сите граѓани/ки кои сакаат да даваат поддршка за некоја независна...

Неприфатливо е да бидете маргинализирани и обесправени

Претседателот Стево Пендаровски се сретна со лицата со попреченост Претседателот Стево Пендаровски денеска прими активисти за правата на лицата со попреченост од коалицијата „Менуваме“. Лицата со...

Барањата на лицата со попреченост се и наши приоритети

Шахпаска на средба со претставници од Коалицијата „Менуваме“ Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска се сретна со претставници на Коалицијата „Менуваме“ со...

Коалицијата „Менуваме“ упати барања до Владата и најави протести

Коалицијата „Менуваме“ упати неколку барања до Владата за подобрување на животот на лицата со попреченост. Од таму најавија дека ќе блокираат крстосници и ќе...