Ознака: Куќата

Изложбата „Цртеж, експериментален цртеж“ годинава во куќата на Борко...

Отворена е изложбата „Цртеж, експериментален цртеж“, која Друштвото на ликовните уметници на Македонија ја организира секоја година, како дел од официјалната годишна програма. Изложбата...

Премиер-лигата предложи 15 фудбалери за влез во Куќата на славните

Гласањето е отворено до 10 април, а од предложените, тројца годинава ќе влезат во Куќата на славните. Од номинираните, 12 ја освоиле титулата во...

Новицки, Паркер, Делибашиќ, Ивковиќ, Жеравица… номинирани за влез во Куќата на...

КОШАРКА Германецот Дирк Новицки, Французинот Тони Паркер, Шпанецот Пау Гасол се НБА-легендите од Европа номинирани за влез во Куќата на славните на кошарката во Спрингфилд...

„Јуроп хаус“ го одбележува роденденот со настани во куќата на Личеноски

Дел од Спомен-куќата на Лазар Личеноски, еден од втемелувачите на ликовниот живот во Македонија, ќе биде отворен денеска како дел од активностите од роденденската...

Куќата во Калгари ми беше само куќа, а станот во...

Јас секогаш припаѓам на повеќе култури. Мислам дека зборот идентитет е збир од повеќе идентитети и дека секој нов идентитет е стекнато богатство за...

Има ли маж во куќата

Зошто ние како држава немаме сериозен пристап кон оваа работа, како и кон милион други? Се појави коронавирусот, лекарите беа задушени од надрилекари, антиваксери,...

Куќата на Робевци

Куќата на Робевци во Охрид се смета за едeн од најрепрезентативните објекти на градската архитектура во Македонија, која својот највисок развој го достигнува во...

Станал милионер откако метеорит му паднал во куќата

Џошуа Хутагалунг (33) од Северна Суматра станал милионер благодарејќи на тоа што метеорит буквално му паднал во куќата. Тој работел во дворот кога метеорит...

Британски истражувач тврди дека ја открил куќата на Исус

Британскиот истражувач Кен Дарк, археолог од универзитетот „Рединг“, тврди дека ја нашол куќата во која детството го минал Исус Христoс и оти таа се...

Одложен е приемот во Куќата на славните

Приемот на Мартинез и на Иванишевиќ, кој требаше да се одржи на 11 јули годинава, во Њупорт, е одложен за идната година поради пандемијата...