Ознака: куба

Протест во вториот по големина град на Куба поради прекини на...

Стотици луѓе протестираа вчеравечер во вториот по големина град на Куба - Сантијаго, пренесоа британските медиуми. Демонстрантите извикуваа „моќ и храна“, покажаа видеата објавени...

Куба се бори со сериозен недостиг на млеко, гориво и лекови

Куба денеска потврди дека побарала помош од Светската програма за храна (ВФП) поради недостиг на млеко во прав за деца, што е уште еден...

Генералното собрание на ОН го осуди американското економско ембарго кон Куба

Генералното собрание на Обединетите нации со огромно мнозинство го осуди економското ембарго на САД против Куба. Ембаргото го осудија 187 членки на ОН, додека САД...

Европол: Прекинат синџир на криумчари на луѓе, 5000 Кубанци префрлени преку...

Полицијата на пет европски земји го прекина синџирот на шверцери на луѓе кои по цена од 9.000 евра по човек префрлиле 5.000 кубански мигранти...

Најмалото колибри живее на Куба и тежи само 1,8 грам!

Дали сте знаеле... Колибри е најмалата, најбрза и најсилна птица на светот. Тоа може да ги движи крилата независно едно од друго и може да...

Во САД ослободена аналитичарката која шпионираше за Куба и се спаси...

Поранешната аналитичарка на американско воено разузнавање Ана Белен Монтес, осудена за шпионирање во корист на Куба пред 20 години, е ослободена од федералниот затвор...

Чудните патишта мигрантски

Пораст на бројот на бегалци од Куба на Балканот, а и во Македонија Со оглед на општиот впечаток, но и на официјалните податоци дека низ...

Кратки вести

Подготвил: Mарјан Велевски Хавана - Куба ги легализира истополовите бракови, откако граѓаните гласаа за семејниот законик, со што се зголемува заштитата на малцинствата на островот,...

Ураганот „Ијан“ ја остави Куба без електрична енергија

Цела Куба остана без електрична енергија откако ураганот „Ијан“ го погоди западниот дел на земјата оставајќи 11 милиони жители на островот во темнина, соопшти...

Куба ги легализираше истополовите бракови

Куба ги легализираше истополовите бракови, откако граѓаните гласаа за семејниот законик со што се зголемува заштитата на малцинствата на островот, објави денеска Националниот изборен...