Ознака: Крушево

Димитриевски со „Манифест за Македонија“ бара поддршка за претседател

Мојата програма се базира на пет стратешки начела и пет приорити со кои ќе се зафатам во првите 200 дена. Моите пет начела се:...

Шестоодделенците од ООУ „Никола Карев“ горди што освен македонскиот, го знаат...

Ученици од Крушево на Денот на мајчиниот јазик беа во Скопје На 21 февруари, Меѓународниот ден на мајчиниот јазик, 11 ученици од шесто одделение во...

Ултрамаратон, сеќавања и рози за Тоше по 16-ти пат!

По шеснаесетти пат крушевчани, денес точно напладне, со рози ги пречекаа маратонците што од Нова Градишка трчаа до Крушево, во чест на Тоше Проески. Но...

Во Крушево нѐ огреа сонце како што тоа го правеше нашиот...

Сеќавања и љубов за музичката ѕвезда, црвени рози за ултрамаратонците Со црвени рози на Гумење во Крушево беа пречекани 13-те маратонци, кои по 16-ти пат...

Борис Маскрчки го наслика манастирот на Тоше во Крушево: „Ова е...

Ексклузивно за „Нова Македонија“ уметникот Борис Маскрчки, ни раскажа како се случило токму тој со своите фрески да го оживее ова светилиште, за начинот...

Кинезот Ванг Чонг по посетата на Крушево, вети дека ќе се...

Ванг Јинг Лонг, кој на социјалните мрежи се потпишува како Ванг Чонг е 30 годишник од Пекинг, по занимање учител во основно училиште, кој...

Матицата на иселениците од Македонија организира конференција „120 години од Илинденското...

На 1 август 2023 година во Конференциската сала на старото училиште во Крушево, со почеток во 10 часот, ќе се одржи Научна конференција „120...

Во Крушево почнуваат чествувањата за Илинден и 120 години од Илинденското...

Со отворањето на манифестацијата „10 дена Крушевска Република“ вечер на Гумење во Крушево и официјално почнува чествувањето на големиот празник Илинден. Годинава се одбележуваат...

ФОТО: Аеродромци ја испратија 45. Илинденска коњаница кон Крушево

Со традицонална македонска музика и богата културно – уметничка програма, вчера во Аеродром граѓаните ги испратија учесниците на годинешната Илинденската коњаница. Оваа година, во...

Извидници од 16 земји на 13. национална смотра во Крушево

На 13. Средба на сојузот на извидниците на Македонија која заврши синоќа, учествуваа преку 800 извидници (од кои повеќето о беа од 16 земји...