Ознака: Крунисување

Крунисувањето на Јустиција

Се чини токму деновиве политичката мимикрија со глумење правна држава го доживува своето крешчендо. Ако претходно мислевме дека пропаста и дебаклот што ги доживеа...

За време на церемонијата на крунисување на кралот Чарлс Трети, британската...

Британската полиција уапси 52 лица за време на церемонијата на крунисување на кралот Чарлс Трети. Тие, наводно, биле приведени за повеќе кривични дела, вклучително...

Пендаровски на церемонијата на крунисување на британскиот Kрал Чарлс Трети

Претседателот на државата Стево Пендаровски, придружуван од сопругата Елизабета Ѓоргиевска, денеска присуствуваше на свечена церемонија на крунисување на Неговото Величество Кралот Чарлс Трети и...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Крунисан британскиот крал Чарлс Трети

Британскиот крал Чарлс Tрети беше крунисан на церемонија во Вестминстерската опатија со круната на Свети Едвард ставена на главата, моментот обележан со плотуни низ...

Протести во Лондон „Ова не е мојот крал“ антимонархиските демонстранти се...

Антимонархиските демонстранти се собраа на плоштадот Трафалгар, во близина на местото каде што ќе помине поворката за крунисување додека се упатува кон Вестминстерската опатија....

По седум децении Британија повторно ќе има крал на престолот

Британскиот крал Чарлс денеска ќе биде крунисан во Вестминстерската опатија, на симболична церемонија која е комбинација на верска служба и славење. Англиските монарски се крунисануваат...

Крунисување на кралот Чарлс Трети во Вестминстерската опатија

Церемонијата на крунисувањето на кралот Чарлс Трети и кралицата Камила ќе се одржи во лондонската Вестминстерска опатија на 6 мај. Церемонијата остана во голема...

Крунисувањето на британскиот крал ќе биде проследено со најголемата воена церемонија...

Крунисувањето на британскиот крал Чарлс III и кралицата Камила ќе биде придружувано од најголемата воена церемонија во последните 70 години, со повеќе од 6.000...

Маслото за крунисувањето на Чарлс Трети е осветено во Ерусалим

Масло што ќе се користи за помазание на британскиот крал Чарлс Трети, на неговото крунисување во мај, е осветено во Ерусалим, што ги одразува...

Британскиот крал Чарлс Трети ќе биде крунисан во мај идната година

Новиот британски крал Чарлс Трети ќе биде крунисан на 6 мај следната 2023 година во Вестминстерската опатија во Лондон, а ќе биде придружуван од...