Фото: Инстаграм профил на кралското семејство

Крунисувањето на британскиот крал Чарлс III и кралицата Камила ќе биде придружувано од најголемата воена церемонија во последните 70 години, со повеќе од 6.000 мажи и жени од вооружените сили кои ќе учествуваат на историскиот кралски настан, објави Би-би-си.

Морнари, војници и воздухопловци од Велика Британија и Комонвелтот, сојуз на земји претежно составени од британски колонии, ќе ги придружуваат Чарлс и Камила до Вестминстерската опатија во Лондон, каде што ќе се одржи крунисувањето на 6 мај.

Повеќе од 60 авиони на британската морнарица, армија и воздухопловни сили подоцна тој ден ќе летаат шест минути над трговскиот центар во центарот на Лондон. Ќе се слушаат почесни пукотници за да се одбележи моментот на крунисувањето на кралот низ Обединетото кралство, вклучувајќи ги Единбург, Кардиф и Белфаст.

Распоредените бродови на морнарицата и повеќе од 400 луѓе на 13 локации ќе испукаат 21 истрел, додека 62 истрели ќе бидат испукани во лондонската кула, а шест топови ќе бидат испукани на Парадата на гардата на коњите.

Во одбележувањето на историскиот момент ќе учествуваат и речиси 400 припадници на вооружените сили од најмалку 35 земји-членки на Комонвелтот.