Ознака: Крива Паланка

Програма што го промовира културно-историското богатство на Крива Паланка

Град на културата во 2024 година Со три милиони денари е поддржана Општина Крива Паланка, која ги става во функција сите свои инфраструктурни и човечки...

Малолетник од Крива Паланка нападнал полициски службеници

Полициски службеници денеска лишиле од слобода малолетно лице на возраст од шеснаесет години, откако тоа физички ги нападнало. Според информациите од Секторот за внатрешни работи...

Научна конференција „Градец – природа, историја, традиција, култура“

Здружението „Кластер за туризам“, во соработка Градскиот музеј на Крива Паланка, организираше национална научна конференција „Градец – природа, историја, традиција, култура“, која се одржа...

Градец – кривопаланечко село со богато културно и историско минато

Занимливости Селото Градец, кое се наоѓа во областа Славиште, во околината на градот Крива Паланка, има особено интересно историско и културно минато. На висок карпест...

Се излеа Крива Река, однесени пешачки мостови и поплавени домови во...

Крива Река и Киселичка Река вечерва се излеаја и предизвикаа големи штети, однесени се пешачки мостови, поплавени се домови на граѓаните, а селото Т'лминци...

Нова донација за Крива Паланка од Амбасадата на Кина, Џанг Ѕуо...

Амбасадорот на НР Кина, Џанг Ѕуо, денеска беше во официјална посета на Општина Крива Паланка, при што оствари средба со градоначалникот Сашко Митовски, по...

Детето со бисер грло Ајдин Османовиќ пееше во Крива Паланка

Таленти На свечената академија што се одржа во Крива Паланка по повод 24 Мај - Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј и Св....

Крива Паланка си направи новогодишна бајка: Општината го украси градот, а...

Крива Паланка испишува уште една новогодишна бајка, а од Општината веруваат дека несомнено ќе биде најубаво новогодишно украсен град во Македонија. На фотографиите кои...

Аца Лукас не е дел од „Џој Фест“, ќе пее за...

Откако Министерството за култура објави дека нема да префрли средства на Општина Крива Паланка за организирање на музичкиот фестивал „Џој Фест“, бидејќи ќе настапи...

Министерството за култура ги стопира парите за „Џој Фест“ во Крива...

Буџетските средства наменети за Здружението за културни и уметнички дејности „Џој Фест" од Крива Паланка, ќе бидат стопирани, бидејќи во апликацијата до Министерството за...