Ознака: комисија за историски прашања

Ангел Димитров очекува тешка година за комисијата по „неплодната“ средба

Дводневната средба на Заедничката историска комисија завршила без резултати, изјави претседателот на бугарскиот тим Ангел Димитров на денешниот брифинг во бугарското Министерство за надворешни...

Комисијата за историски прашања со Бугарија: Сè уште сме далеку од...

Заедничката мултидсциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања денес и вчера ја одржа 16-тата редовна средба на која биле дискутирани неколку прашања важни...

Ангел Димитров: Сè потешко ми е да информирам за работата на...

Сè потешко ми е да ве информирам за работата на нашата комисија. Не сме во позиција бидејќи не се постигнати резултати. Веќе две години...

Ангел Димитров: Тешко се работи со Македонците

Ангел Димитров, копретседател на македонско-бугарската комисија за историски прашања и еден од авторите на „Бугарската политика спрема Република Македонија“ за Бугарската национална телевизија (БНТ)...

Гоце Делчев ќе треба да го почека завршувањето на летните одмори

Македонија го одби барањето на Бугарија за вонредна средба на Комисијата за историски и образовни прашања помеѓу двете држави, на која требаше да се...