Ознака: Кинези

Почна ревизијата за патот Кичево – Охрид, која може да доведе...

Во тек е ревизија од Државниот завод за ревизија во Јавното претпријатие за државни патишта во однос на финансиските извештаи и услогласеноста, како и...

Кинезите го направија најевтиниот електричен автомобил

Најевтиниот електричен автомобил во светот доаѓа од Кина, чини помеѓу 930 и 1.200 долари, нешто повеќе од 1.000 евра, а може да се нарача...

Техно – Кинезите развиваат технологија за препознавање лица под маски

Кинеска компанија ја развива првата технологија за препознавање на лицето под хируршка маска, која, како резултат на епидемијата на коронарнавирус, ја носат голем број...

Русија им забрани влез на кинеските државјани поради коронавирусот

Русија објави дека од четврток ќе го забрани влезот на кинески државјани на своја територија, соопштија руските власти задолжени за превенција од коронавирусот. Рускиот премиер...

Кинезите што работат во Македонија превентивно во карантин

Од Министерството за здравство велат дека со користењето на термалната камера успешно се спроведува постапката за идентификација на евентуални заболени од коронавирусот, како и...

Кинезите што градат автопат во Црна Гора се под здравствен надзор

Работници од Кина кои градат автопат во Црна Гора се под постојан здравствен надзор, а поради ширењето на коронавирусот мерките на претпазливост се засилени,...

Автобус со кинески туристи од Вухан стигна во Хрватска

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава хрватскиот портал Индекс.хр. Според информациите на порталот, туристите пристигнале...

Кинезите се најинвентивна нација

Минатата година во Кина биле поднесени рекордни 1,54 милион барања за регистрација на патенти, 11,6 отсто повеќе отколку една година порано, бележи организацијата на...

Сите жртви од бугарскиот „камион на смртта“ се Кинези

Полицијата продолжи со испрашувањето на возачот на камионот Мо Робинсон (25), кој се товари за смртта на 31 маж и осум жени, меѓу кои...

Кога изопачениот мозок ти чува грб

Ги слушам бројките во јавноста. Милион евра... осум милиони... триесет милиони... ситнурија... Јас кога бев мегафон на Грујо, кога ги бранев криминалите на режимот...