Ознака: камерен оркестар

Кон крајот на месецов почнува новата сезона на Филхармонијата

Сезоната се отвора со концертот „Ново утро“ и со настапот на славниот француски пијанист Лука Дебарг. Диригент ќе биде маестро Јерухам Шаровски од Израел Новата...

Камерниот оркестар на Македонската филхармонија на гостување во Казахстан

По повод Денот на независноста на Република Македонија, 8 Септември, Камерниот оркестар на Македонската филхармонија од денеска до 9-ти септември ќе гостува во Казахстан...

Камерниот оркестар на Музичката младина традиционално на „Охридско лето “

Камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија во рамките на „Охридско лето“ го одржа традиционалниот концерт, кој беше пренесуван и во живо преку Интернет...

Концерт во чест на Саша Николовски Ѓумар

Камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија вечер од 20 часот во големата сала на Македонската филхармонија ќе одржи концерт во чест на својот...

Праизведба на камерната опера „Помеѓу соништа и летови“

На малата сцена во Македонската опера и балет во рамки на фестивалот Денови на македонска музика вечер ќе биде праизведена камерната опера во еден...