Ознака: исхрана

Конкретни решенија за намалување на употребата на пластика во...

Денот на планетата Земја во 2024 година се фокусира на темата „Планетата против пластиката“. По тој повод, Еди Мукиби, претседател на мрежата на пазари...

Гума за џвакање стара 10.000 години открива податоци за исхраната...

Пред десет илјади години, група тинејџери во денешна Шведска џвакале и плукале парчиња смола од бреза, на ист начин како што современите деца може...

Со промена на една навика во исхраната можете да изгубите...

Истражувачите од универзитетот „Либек“ во Германија открија дека со промена на една навика во исхраната можеме да изгубиме повеќе килограми. Имено, нивното истражување откри дека...

Грицки што можете да ги јадете дури и доцна навечер

Според здравствените експерти, 75 отсто од грицките што ги јадеме се многу обработени, што може да биде погубно за нашето здравје. Но не само...

Променете ја исхраната, вратете го часовникот на вашата меморија

Мала промена во исхраната, кога оброците ги збогатувате со исхрана полна со свеж зеленчук и ја намалувате преработената храна, може да биде многу корисна...

Научниците предупредуваат: Западната исхрана носи ризик од Алцхајмер, внимавајте што јадете

Сè уште не знаеме како да ја излечиме деменцијата наречена Алцхајмерова болест, но научниците постојано дознаваат повеќе за факторите што го зголемуваат или намалуваат...

Македонците консумираат најмалку месо во Европа, Шпанија е на прво место

Македонија, Албанија, Турција и Молдавија се земји каде што најмалку се консумира месо. Според мапата за потрошувачката на месо по земји во Европа што...

Ленено семе во дневната исхрана

Здрава храна Додавањето една лажица ленено семе во вашата дневна исхрана може да има многу позитивни ефекти врз телото. Лененото семе е богат извор на...

Што треба да јадат тинејџерите спортисти?

Доколку се занимавате со некој спорт рекреативно, мора да водите сметка за својата исхрана, за да можете максимално да ги искористите своите физички способности....

Храната и кардиоваскиларните болести: Кој и да е татко на болеста,...

Голем број студии покажуваат дека исхраната е најзначаен ризик-фактор за настанување на атеросклероза и коронарна срцева болест, бидејки прекумерното внесување на масти и сол,...