Ознака: инфекција

РСВ инфекција – како да се заштитат децата

Овој вирус се пренесува преку директен контакт и преку капков пат (кашлање, кивање). Оттука, сосема е разбирливо што најподложни на инфекција се децата кои...

Инфекција и врз економијата

Најновите анализи на ММФ предвидуваат дека иако омикрон-сојот на коронавирусот ќе влијае на активноста во првиот квартал на 2022 година, овој ефект се очекува...

Децата со респираторни проблеми од Гевгелија се негативни на ковид-19

Тим од Клиниката за детски болести од Скопје денеска заедно со лекарите од Општата болница во Гевгелија ќе испитуваат од каква респираторна инфекција заболеле...

Со зачини во борба против инфекција

Воспалението на организмот е природен начин на телото да се бори против инфекции, но во некои случаи воспалението може да излезе од контрола и...

Затворени градинки и училишта и забрана за масовни собири

Комисијата за заразни болести вчера презеде заострени мерки за превенција од ширење на коронавирусот, кои потоа беа усвоени од Владата, откако завчера во текот...

Инфекција со хеликобактер пилори – кога да се побара лекарска помош?

Кај поголем дел од нас, оваа спирална, грам-негативна бактерија живее притаено прикачена на желудочната слузница и не исполнува негативни дејства. Во некои случаи, под дејство...

Варичела (овчи сипаници) – совети за самолекување и намалување на времетраењето...

Есенско-зимскиот период и животот во затворен простор, особено во предучилишната и раната училишна возраст, е идеален за забрзано ширење на една најчестите детски болести...

Антибиотиците да не се пијат како витамини

Точен број на пациенти што се резистентни на антибиотиците во земјава не е утврден, зашто, според микробиолозите, се штеди на проби и материјали, но...