Ознака: инвестиција

„Eпсотех“ во август почнува со реализација на инвестиција вредна 20 милиони...

Најмалку 110 работни места претежно од инженерската струка, нови машини и технологија, најавија денеска премиерот Христијан Мицкоски и извршниот директор на компанијата „Eпсотех“, Аламави,...

Мицкоски најави нова инвестиција со која ќе бидат вработени над 110...

Премиерот Христијан Мицкоски денеска преку социјалната мрежа Фејсбук најави  германско-белгиска инвестиција. Станува збор за германската компанија ЕПСОТЕХ која во партнерство со белгиската АИМ ќе инвестира...

Ветерниот парк на „Алкараз Енерџи“ најголема инвестиција во делот на обновливите...

Ветерен парк со 55 ветерници кои ќе произведуваат еден терават час електрична енергија ќе се гради меѓу Карбинци, Штип и Радовиш. Изградбата се очекува...

Педесет и пет ветерници и 630 нови вработувања се дел од...

Претседателот на Владата Христијан Мицкоски денеска оствари средба со претставниците на „Алказар енерџи“ за инвестиција во енергетиката вредна 450 милиони евра за целосна енергетска...

Инвестиција од две милијарди евра во нашето соседство за ветерна централа

Уште еден колосален кинески проект во регионот на Балканот Министерството за рударство и енергетика на Србија потпиша меморандум за разбирање со кинеските компании „Шангај Фенглинг...

Очекуваме годишен приход до 15 милиони евра од „Јагео“ и значително...

Меѓу 12 и 15 милиони евра редовни годишни приходи очекуваме да се слеваат во Буџетот од тајванската „Јагео", откако нејзините фабрики ќе профункционираат со...

„Јагео” влегува во Македонија со инвестиција од 205 милиони евра

Тајванската компанија „Јагео" и официјално влегува во Македонија. Договорот за инвестицијата вредна 205 милиони евра, која треба да отвори околу 4 000 нови вработувања,...

Се очекува големата странска инвестиција во Македонски Брод да биде завршена...

До крајот на годинава во близина на превојот Барбарас, во месноста Полце, општина Македонски Брод, се очекува да биде предадена во употреба фабрика од...

„Гересхајмер“ отвора втора фабрика во ТИРЗ, најавени нови 180 вработувања

Германската компанија „Гересхајмер“ почнува со реализација на втора инвестиција во Технолошко-индустриската развојна зона - 2 во Скопје. Станува збор за изградба на втора фабрика...

Вучиќ објави инвестиција од 700 милиони евра во српската армија и...

Србија Србија ќе обезбеди околу 700 милиони евра пред крајот на оваа година за понатамошни инвестиции во војската и домашната одбранбена индустрија, изјави српскиот претседател...