Ознака: името ѝ е Петрунија“

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ ја освои наградата на Европскиот...

Попладнево, на свечената церемонија која се одржа во Европскиот парламент, беше доделена престижната награда за филм „Лукс 2019“ (LUX Film Prize 2019) на македонскиот...

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ со награда од Советот на...

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ја доби престижната „Одисеј“ - награда за Човекови права на Советот на Европа...

Три награди за филмот на Митевска

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска се закити со уште три престижни награди. На штотуку завршениот фестивал „Ол абаут...

„Петрунија” викендов на три фестивали низ светот освои седум награди

Македонскиот филм „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ овој викенд на три фестивали низ светот освои седум награди, соопштија од продукцијата „Сестри и Брат...

Наградата „Фипресци“ за „Господ постои, името ѝ е Петрунија“

На штотуку завршениот филмски фестивал „Мотовун“ во Хрватска, македонскиот филм „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ја доби наградата на...

Филмот „Петрунија“ со награда за најдобро сценарио на меѓународен фестивал во...

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар-Митевска продолжува да го освојува светот. На штотуку завршениот 15. филмски фестивал Евроазија во Казахстан филмот...

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ и „Медена земја“ во трка...

Филмовите „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Митевска и документарниот филм „Медена земја“ на Љубо Стефанов и Тамара Котевска влегоа во трката...

Митевска: Весникот е симбол на слободата на изразот и информирањето

КАКО СЕ НАЈДЕ „НОВА МАКЕДОНИЈА“ ВО ТРЕЈЛЕРОТ НА „ПЕТРУНИЈА“ Во трејлерот на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар-Митевска, кој од први...

„Петрунија“ се закити со уште две награди

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска на штотуку завршениот Деа Филмски Фестивал во Тирана освои две важни награди и...

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија” ја освои главната награда...

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија” на Теона Стругар Митевска ја освои главната награда на фестивал во Дортмунд, Германија, (Dortmund | Cologne...